Benzín i nafta opět zdražují. Analytici vysvětlili důvod a prozradili, kde tankujeme nejdráže

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Benzinka
Zdroj: Shutterstock.com

Pohonné hmoty opět zdražují. Důvodem je stoupající cena ropy. Litr benzínu Natural 95 v Česku pořídíte průměrně za 31,58 koruny, dieselu pak za 29,56 koruny. Stoupající trend tak pokračuje a pravděpodobně ještě pokračovat bude.

O zvyšujících cenách pohonných hmot informovala společnost CSS, která je dlouhodobě sleduje. Cena benzínu stoupla od minulého týdne zhruba o 7 haléřů, nafty pak asi o 3 haléře.

Stoupající trend

Minulý rok ve stejnou dobu byly přitom pohonné hmoty o poznání lacinější. Benzín stál 5. května 2020 průměrně o 5,8 Kč za litr méně než dnes. Cena dieselu se od té doby zvýšila o 3,6 Kč na litr.

Od loňského června do začátku letošního roku pak byla jejich hodnota pouze mírně kolísavá, spíše stálá. V posledních týdnech a měsících však znovu začíná růst. Analytici odhadují zvýšení o dalších 20 až 30 haléřů za litr.

„Důvodem je opětovné zdražování ropy na světových trzích. Cena ropy Brent vystoupala na 70 dolarů za barel, což je blízko březnového maxima nad 71 dolary,“ řekl pro ČTK analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Zároveň klesá kurz koruny vůči dolaru, takže již nebude fungovat efekt sílící koruny, kdy zvyšování její hodnoty vyrovnávalo cenu zvyšující se ceny ropy.

Banka Goldman Sachs předpovídá ještě vyšší nárůst. Důvodem má být zotavování se světa ze současné pandemie, což má vyústit v cenu až 80 dolarů za barel ropy Brent. V tom případě by se pohonné hmoty v Česku mohly zdražit až o 2 koruny na litr.

Jak jsou na tom jinde

Cena 31,58 koruny za benzín, respektive 29,56 koruny za diesel je podle dat CSS celorepublikový průměr. Nejlevněji tankují v Ústeckém kraji, kde je průměrná cena 31,16 Kč za litr benzínu a 29,07 Kč za litr diesel. Nejvíce naopak ropné produkty stojí v Praze, kde vyjde litr benzinu průměrně na 32,14 Kč a litr nafty na 30,29 Kč za litr.

Analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda pak srovnal ceny v Česku s ostatními zeměmi. „Aktuálně je benzin levnější než v Česku tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také v Maďarsku, a dokonce i ve Slovinsku. Cenově srovnatelný je v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku či v Německu nebo v Itálii je dražší,“ doplnil pro ČTK.

Autor: Petr HejčlSouvisející články