Bezdomovci už v ulicích nebudou. Jeden z Pirátů má řešení, jak toho docílit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
adam zabransky
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Kandidát na ministra pro místní rozvoj a současný pražský radní Adam Zábranský má poměrně jasno v tom, jak dosáhnout toho, aby nebyli v ulicích lidé bez domova. Podle Pirátů totiž u nás žije na ulici něco kolem 80 tisíc lidí. I proto se nebojí navrhnout celostátní řešení tohoto problému. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

„Závažnou bytovou nouzi je potřeba řešit stanovením jasných povinností a kompetencí obcí v oblasti sociálního bydlení a ukončování bezdomovectví (a to včetně dostatečného financování ze strany státu),“ uvádí Zábranský na svém kandidátském profilu na ministra.

„Obecnou dostupnost bydlení lze částečně řešit skrze odlehčení administrativní zátěže spojené s povolovacími procesy při výstavbě, ač je potřeba uvažovat i nad dalšími nástroji,“ dodává politik ve svém vyjádření.

Ví, o čem mluví, problém řeší dlouhodobě

Podle informací se Zábranský aktivně této problematice věnuje už delší dobu. Jak sám přiznává, problém má dvě roviny, které je potřeba vyřešit. Agendu by tak chtěl předat na celostátní úroveň. Jedním z problémů je bytová nouze spoluobčanů, tu by chtěl řešit pomocí zákona o podpoře sociálního bydlení.

„Stát musí obcím poskytovat stabilní financování na výstavby bytů, sociální práce, základní poradenství. Problém spousty z lidí ve složitých podmínkách se dá vyřešit jen tím, že se jim poradí, aby si požádali o příspěvek na bydlení nebo navážou spolupráci s dluhovou poradnou,“ řekl pro CNN Prima NEWS sedmadvacetiletý Pirát.

bezdomovec ulice

Zdroj: Lipik Stock Media/Shutterstock

Pokud by to bylo potřeba, daná obec by měla být schopná nabídnout i poradenství. Státní fond rozvoje bydlení by měl být více pružný, a ačkoliv momentálně nabízí peníze, jejich získání je skrze administrativu složité a těžce splnitelné. I z toho důvodu mnoho obcí ve finále o peníze nakonec nežádá.

„Státní fond by se měl zeptat obcí, proč si o peníze nežádají, a programy podle toho upravit, aby to bylo pro ně jednodušší a byl o to zájem,“ doplňuje pražský radní informace pro CNN Prima NEWS.

Důležitý je přístup státu

„Určitě bych nešel přes povinnost. Myslím, že když bude podpora ze strany státu, tak to budou chtít obce čím dál tím víc řešit. V tom dnešním systému ochota je, ale je to pro ně rizikové a nákladné,“ vyjadřuje se k tomu Zábranský.

Problematiku bezdomovectví by podle slov politika mělo řešit ale i ministerstvo práce a sociálních věcí. „Nejlepší by bylo začít postupně a vzít si cílové skupiny a jít po nich. Je pro mě zcela zásadní, aby rodiny s dětmi nevyrůstaly v absolutně nevyhovujících podmínkách. Tam bych třeba začal. Děti se poté často neumí začlenit do společnosti, mají problémy ve školách a má to velký dopad na budoucnost –⁠ jejich i státu,“ líčí pro CNN Prima NEWS pirátský kandidát na ministra.

Téma bydlení se u nás skloňuje už několik let, protože na bydlení kolikrát nedosahují ani mladé rodiny, pro které jsou byty drahé. Podle Zábranského tento problém řešit lze pomocí zvýšení té aktuální nebo zavedením nové daně z nemovitosti. Politik se domnívá, že i přes veškeré změny by se nemuselo stát to, že dojde k velkým daňovým změnám.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Ivan GlaserSouvisející články