Mlčení je souhlas, učily nás maminky. Hnutí SPD je xenofobní a Okamura dělá mrtvého brouka. Kam až to zajde?

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
tomio okamura
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V pondělí projednala vláda zprávu o extremismu a předsudečné nenávisti na území Česka v loňském roce. A schválila ji. Kromě extremismu u nás obecně se zpráva zabývala také hnutím Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Uváděla totiž, že je nejvýznamnějším uskupením s dominujícími „xenofobními a vyhroceně nacionalistickými prvky“. A co na to Okamura? Na facebooku si stále jede svou.

Lídr hnutí Tomio Okamura na zprávu reagoval ještě předtím, než ji projednávala vláda. Označil ji za prostředek politického boje, který rozehrává na ministerstvu vnitra Jan Hamáček z ČSSD, jak jsme vás informovali před několika dny.

Žádná politická objednávka, řekl Hamáček o zprávě

„Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček opakovaně zneužívá ministerstvo vnitra k politickému boji a zoufale špiní své politické konkurenty, aby zachránil potápějící se ČSSD, která ztratila důvěru občanů,“ pustil se do Hamáčka Okamura.

Hamáček na to reagoval v pondělí na svém twitteru. „Zprávu o extremismu odborníci z ministerstva vnitra nepíšou na politickou objednávku, ale na základě faktů. Aktivity Tomia Okamury zmiňovala dřív, než jsem byl ministr. Jestli ji někdo využívá k politickému boji, tak je to právě on. Trochu se nabízí porovnání s potrefenou husou…“ napsal ministr vnitra na sociální síti.

„Zpráva je vědeckou aktivitou Ministerstva vnitra, na jejím vzniku se podílí celá řada odborníků,“ podpořil Hamáčkova slova bezpečnostní expert David Rožek na Radiu Zet.

Hnutí SPD zastínilo ostatní pronárodní subjekty

Že hnutí SPD zastínilo další strany s podobným programem a myšlenkami, se uvádí i v diskutované zprávě. „Ve světle trvalých úspěchů hnutí SPD a pokračujících neúspěchů jiných subjektů začíná řada příznivců tohoto spektra, kteří dříve zaujímali vůči Tomiu Okamurovi rezervovaný až kritický postoj, měnit názor.“

Terčem nenávisti SPD byli jak migranti a muslimové, tak političtí konkurenti, občanští aktivisté či novináři. Do velké míry byly názory hnutí ovlivněné pandemií covid-19. Nechybělo ani časté opakování myšlenek produkovaných prokremelskou propagandou, jak se píše ve zprávě.

Okamura dělá mrtvého brouka. Raději se dál vyjadřuje k tématům, která jsou pro jeho stranu relevantní

A reakce Okamury na pondělní výstupy? Nic. Tedy alespoň co se týče oné zprávy a pondělního jednání. V tomto případě dělá mrtvého brouka. Skoro to vypadá, jako by zde platilo „mlčení znamená souhlas“.

Místo toho, aby se vyjádřil, na facebooku dál kope kolem sebe. Naváží se do Pirátů, Babiše, narkomanů, Vojtěcha, nepřizpůsobivých, vystupuje v Aréně Jaromíra Soukupa na TV Barrandov a dává rozhovor do Parlamentních listů. A taky upozorňuje na stav českých silnic.

Do voleb ještě zbývá nějaký ten měsíc, a tak se ptáme: Jak daleko to ještě dojde? Jedná se skutečně o politický boj, jak tvrdí Okamura, nebo platí to o „potrefené huse“ a „mrtvém broukovi“? A ví Okamura vůbec, že mlčení znamená souhlas?

Zdroj: ČTK, twitter Jana Hamáčka, facebook Tomia Okamury

Autor: Marek Slanina



Související články