Beztrestně si píchejte drogy do žil, Piráti v tom mají zcela jasno. Tyto problémy asi přehlíží

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
drogy aplikace
Zdroj: thebigland/Shutterstock.com

Revoluce v aplikování drog u drogově závislých osob. S tím přišel poslanec Pirátů Tomáš Vymazal. Podle serveru Aktuálně.cz návrh počítá s tím, že by takoví lidé dostávali drogu do svého těla pod dohledem odborníků, ale to by nebyla jediná „služba“.

Podle informací si tímto krokem poslanec od celého návrhu představuje menší počet aplikací injekčních stříkaček na veřejných místech. Dle jeho slov by to znamenalo mimo jiné i nižší počet předávkovaných lidí na ulicích, nebo dokonce těch, kteří se kvůli drogám dostanou do vážných zdravotních potíží.

„Kdyby bylo možné tyto lidi kouzelným proutkem odnaučit užívat drogy, tak to samozřejmě podpořím jako první možnost, ale za ty dlouhé roky, co má lidstvo se závislostmi zkušenost, jsme nic takového nenašli,“ řekl Vymazal pro Aktuálně.cz.

Skončíte na ulici, půjdete do centra

Tato centra by sloužila především těm, kteří se ocitli na ulici a berou drogy, třeba z důvodu vyhození z nájmu nebo při ztrátě rodiny. Pokud by s drogami nechtěli skoncovat a nestáli by o léčbu z jakéhokoliv důvodu, odborníci by v těchto centrech dohlíželi na to, kolik si toho píchají.

Aby lidé do těchto center chodili, chtěl by je i motivovat k jejich navštěvování několika službami. „Teplá voda a hrnek čaje znamená pro tyto lidi strašně moc, takže tam ochotně chodí. Oni tam nechodí s tím, že když se předávkují, tak je někdo zachrání, ale právě kvůli těmto maličkostem,“ prohlásil poslanec.

Ve sněmovně nemá ale moc podporu, proti je i vládní hnutí ANO. „Mně se obecně myšlenka aplikačních místností zdá dobrá, to ano,“ řekl poslanec Rostislav Vyzula (za ANO). „Když bychom ale aplikační místnosti povolili, tak tím bychom vlastně legalizovali držení drog,“ vzápětí dodal.

„Vyžaduje to analýzu, která bude brát v potaz výsledky širší diskuse odborníků, zástupců samospráv, bezpečnostních složek a dalších zúčastněných stran, bude založená na faktech a ukáže jasně benefity a rizika zavedení takovéhoto programu v Česku. Ani v jednom případě pozměňovací návrhy tuto analýzu neobsahují,“ tak zní postoj protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové.

Aplikační centra mají negativa, míní ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví si myslí své. „Aplikační místnosti se zpravidla zavádí ve společnostech, kde existuje takzvaná otevřená drogová scéna. Tu Česká republika zase tak moc nemá. Aplikační místnosti s sebou nesou i negativa a nemyslím si, že je potřeba je tady zavádět,“ řekl Petr Novák, vedoucí inspektorátu omamných a psychotropních látek na ministerstvu zdravotnictví.

„Závislí jsou za léta užívání zvyklí, kolik si toho mají do těla vpravit, a pak si koupí něco, co si myslí, že je heroin, ale přitom si do těla aplikují například příměs fentanylu, který je v některých ohledech až tisíckrát silnější než heroin, kvůli čemuž se mohou předávkovat a zemřít na zástavu dýchání,“ dodává Vymazal pro server Aktuálně.cz

Autor: Ivan Glaser



Související články