Blažek a Michálek uspěli. Prezident Zeman udělí manželům Kordysovým milost

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zeman Milos
Zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman v pátek vyhověl apelu ministra spravedlnosti Pavla Blažka a předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka a rozhodl se omilostnit manželé Kordysovy. Ti byli odsouzeni za nelegální obchod s psychotropním nápojem. Trest se zdál mnohým ale až příliš vysoký.

Manželé Kordysovi byli zatčeni v říjnu v roce 2020 za nelegální obchod s psychotropním nápojem ayahuasca. Vrchní soud je nakonec odsoudil, a to na 8 let vězení nepodmíněně. Mnoho odborníků se ale proti rozsudku postavilo. Přišel jim totiž až příliš přísný.

Podle odborníků byl trest vysoký

„Pro mě jsou Kordysovi ‚političtí vězni drogové trestní totality‘, na jejichž případě se ukazuje zvrácenost prohibičního režimu dovedeného do krajnosti,“ řekl iDNES například poradce národního protidrogového koordinátora Viktor Mravčík.

Překvapen byl ale také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Ten má totiž pocit, že by si systém trestů v České republice zasloužil pořádnou revizi. „V porovnání s tímto například sexuální zneužívání dětí do 15 let začíná na třech letech a končí na osmi,“ uvedl pro zpravodajský web.

Prezident se rozhodl udělit milost

Nelíbilo se to také předsedovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubovi Michálkovi. Ten dokonce kontaktoval prezidenta Miloše Zemana s tím, zda by nemohl dát polským manželům prezidentskou milost. Orodovat za odsouzené se vydal i ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Oba muži nakonec uspěli a prezident se rozhodl milost udělit. Na twitteru to potvrdil jak ministr spravedlnosti, tak předseda Pirátů Ivan Bartoš. V aktuálním Zemanově funkčním období se jedná o 14. milost. Celkově už jich prezident rozdal 23.

Halucinogenní DMT je v Česku nelegální

Nápoj ayahuasca, za jehož držení a prodej byli Kordysovi odsouzeni, obsahoval halucinogenní Dimethyltryptamin (DMT), který je v České republice ilegální.

Manželé si látku nechali posílat z Peru a používali ji při speciálních šamanských rituálech. Podle Novinek si tím měli přijít na více jak 10 milionů korun. Manželé ovšem tuto skutečnost razantně odmítali.

„V odposleších, které byly ve spisu, jsou například hovory a SMS zprávy s mojí maminkou, kde jí píšu a prosím ji, aby mi půjčila peníze na uhlí. Kdybych vydělával miliony, tak to přece nepotřebuji,“ řekl v rozhovoru pro iDNES Jaroslaw Kordys.

Zdroj: iDNES, Novinky, Twitter, Rehabilitace

Autor: Markéta MladáSouvisející články