Blíží se čas dovolených. Do těchto oblíbených destinací se dostanete bez karantény

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Dovolena
Zdroj: Shutterstock

Lidé se chystají na dovolené a turistické destinace se zase chystají na své návštěvníky. Proto mnohé země momentálně rozvolňují svá opatření, aby umožnily turistům co nejpříjemnější pobyt. Web iRozhlas.cz přinesl velký seznam států a podmínek, za kterých je možné do konkrétních destinací vycestovat.

Nejoblíbenější turistické cíle Čechů jsou podle webu Srovnejto.cz Chorvatsko a Slovensko. Dále se v seznamu objevuje Itálie, Řecko či Rakousko. Pokud Češi míří na dovolenou mimo Evropu, tak k navštěvovaným lokalitám patří Turecko a Egypt.

Chorvatsko jedná o výjimce pro očkované, Slovensko, Rakousko a Řecko už ji má

Při vstupu na území Chorvatska je potřeba mít negativní PCR test, který je starý maximálně 48 hodin, nebo negativní antigenní test z certifikované laboratoře. Výjimku mají děti do 12 let. Co se týče očkovaných lidí, zatím je vše ve stádiu jednání, ale spekuluje se o možném volném vstupu očkovaných lidí, kteří jsou očkováni první dávkou alespoň 22 dní.

Pokud se člověk vrací z Chorvatska hromadnou dopravou, musí podstoupit antigenní či PCR test a zůstat 5 dní v samoizolaci. To neplatí pro lidi, kteří přijedou vlastní dopravou, očkované nebo ty, již prodělali covid-19 v posledních 90 dnech.

Na Slovensko se může volně dostat každý očkovaný člověk, který je 14 dní po druhé dávce vakcíny nebo 28 dní po první dávce. Bez testu mohou dorazit také lidé po prodělání onemocnění a děti mladší osmnácti let. Ostatní lidé musí do karantény, která končí prvním negativním testem ze slovenského testovacího místa. Opatření při návratu do České republiky jsou stejná jako v případě s Chorvatskem. Tedy při použití hromadné dopravy je nutný PCR test před cestou, po návratu do 5 dní další PCR test a do té doby domácí karanténa.

Pokud se lidé rozhodnou navštívit Řecko, musí mít u sebe dokumenty, které potvrzují buď prodělání nemoci, jež může být staré až 9 měsíců, nebo obdržení druhé dávky očkování, která proběhla před méně než 14 dny, nebo potvrzení o negativním PCR testu, jenž nesmí být starší než 72 hodin. Návrat do Česka je podmíněn stejným způsobem jako u předešlých zemí.

Do Rakouska se volně dostanou očkovaní lidé, stačí 22 dní od první dávky, či lidé, kteří prodělali v posledních 6 měsících covid-19. Ostatní lidé musí mít antigenní či PCR test, který nesmí být starší 48, popřípadě 72 hodin. Je také možné nechat se otestovat přímo v Rakousku, a to do 24 hodin od překročení hranice. Pokud se člověk vrací z Rakouska individuálně, musí během pěti dní absolvovat antigenní nebo PCR test. Při návratu hromadnou dopravou je potřeba se nechat otestovat před odcestováním a pak 14 dní nosit mimo domov respirátor. Netýká se to lidí s očkováním a po prodělané nemoci.

Cesta do Itálie i do exotiky není pro očkované

Itálie jako jedna z mála zemí nemá výjimku pro očkované lidi a pro ty, co nemoc prodělali. Zde musí mít každý člověk při překročení hranice PCR nebo antigenní test, ne starší 48 hodin. Pokud by ho neměl, musí v Itálii absolvovat desetidenní karanténu. V Itálii i nadále trvá nouzový stav, v jednotlivých regionech se tedy opatření mohou lišit. Návratové podmínky jsou úplně stejné jako u Rakouska.

Stejně jako Itálie to má i Turecko a také Egypt. I zde nejsou žádné výjimky a pro vstup do země musí mít každý člověk negativní PCR test starý maximálně 72 hodin. Návratová pravidla jsou zde stejná jako u předešlých zemí, tedy test před odjezdem, pětidenní izolace a následný PCR a čtrnáctidenní povinnost nosit respirátor. Naplatí pro osoby, které prodělaly v posledních 90 dnech covid-19.

Všechny výše uvedené země kromě Chorvatska vyžadují pro vstup do země i speciální formulář. Ten má každá země individuální a odkaz na něj je k dispozici na oficiálních stránkách ministerstva zahraničí. Do Egypta stačí formulář v tištěné formě, v ostatních zemích se jedná o online formulář, kde turista vyplní údaje o své cestě a o sobě.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články