O jednu vakcínu přestává být z mnoha důvodů zájem. Praktičtí lékaři to řeší po svém

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vakcina ampulka
Zdroj: Leigh Prather/Shutterstock.com

Lékařům přebývá jeden druh vakcíny. Její pověst utrpěla kvůli velmi vzácnému riziku krevních sraženin. Česká vakcinologická společnost uvažovala, že ji doporučí pouze pro lidi starší 60 let. V některých zemích dostala stopku úplně.

Lidé také odrazuje její nepraktičnost, neboť jednotlivé dávky vakcíny jsou příliš daleko od sebe. To jsou všechno důvody, proč praktičtí lékaři už nechtějí objednávat vakcínu značky AstraZeneca.

Praktičtí lékaři se ve svých ordinacích setkávají s lidmi, kteří odmítnou očkování látkou od firma AstraZeneca, stále častěji. Děje se to například v Karlovarském, Plzeňském či Zlínském kraji. Pro iRozhlas.cz to potvrdil i zlínský zástupce praktických lékařů Lubomír Nečas.

„Není zájem ani u pacientů, ani u praktiků, protože mediální kampaň proti tomu byla taková, že pacienti si myslí, že je to riziko, a nemají důvod do toho jít,“ vysvětlil. „S AstraZenecou víceméně skončíme s druhými dávkami,“ dodal Nečas. Pověst vakcíny utrpěla především kvůli krevním sraženinám, o kterých se v její souvislosti často hovoří.

Lidé chtějí stihnout dovolenou

Evropská agentura pro kontrolu léčiv (EMA) k vakcíně žádné zvláštní stanovisko nevydala. Pouze uvedla, že riziko existuje, přesto podle ní stále převažují přínosy. Mnoho států ale přesto přistoupilo ke krokům, které používání AstraZeneca upravují. Nejčastěji se jedná o stanovení minimálního věku příjemce vakcíny, o čemž uvažovala i Česká vakcinologická společnost.

To ale není důvod, proč ji pacienti odmítají. Podle některých není očkovací kalendář vakcíny příliš praktický, a to odrazuje především mladé lidi. „Spíš je to způsobeno termínem druhé dávky, který v mnoha případech koliduje s dovolenou nebo de facto neumožňuje cestovat. U mnoha lidí je to ryze praktická kalkulace, protože mně se to u starších lidí nestalo,“ řekl pro iRozhlas.cz královéhradecký předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šubrt.

Zajímavé je, že podobná reakce nebyla zaznamenána v souvislosti s vakcinační látkou od firmy Johnson & Johnson. Ta patří stejně jako AstraZeneca do adenovirových vakcín, a i u ní se velmi vzácně objevily komplikace spojené s tvorbou krevních sraženin.

Důvodem bude zřejmě to, že oproti vakcíně firmy AstraZeneca je tato vakcína jednodávková. To znamená, že několik týdnů po aplikaci očkovací látky proti onemocnění covid-19 může člověk vyrazit do zahraničí či využívat ostatní výhody očkovaných lidí. Lze ale předpokládat, že velký zájem je o ní právě teď, před časem dovolených. Na konci prázdnin zájem zřejmě opadne.

Příliš krátká expirace znemožňuje ji poslat dál

Ať už jsou důvody k odmítání vakcíny od AstraZeneca jakékoliv, výsledkem je, že o ni ztrácí zájem i praktičtí lékaři. „Už ji znovu neobjednám, protože ji nespotřebuji a také je tam dlouhá doba na přeočkování. A pokud někdo chce jet na dovolenou, tak určitě nepůjde do AstraZenecy. Jestli má čekat 80 až 90 dnů, tak je mu to k ničemu,“ uvedl pro iRozhlas.cz moravskoslezský zástupce praktiků Zdeněk Hromek.

Ačkoliv zájem upadá, Česko má ještě u této společnosti objednáno několik dodávek vakcín. „Pokud bude dodáno to, co je nasmlouváno, tak bude dávek o hodně víc než na druhé dávky a jejich uplatnění vidím jako problematické. Už se neudají. Osobně si myslím, že AstraZeneca skončí z výrazně velké části druhými dávkami,“ myslí si Jakub Uher ze Sdružení praktických lékařů.

Co bude s přebytky vakcíny, se zatím neřeší. Reálně má ale tato vakcína velmi krátkou expirační lhůtu, obvykle kolem dvou až třech měsíců od dodání. Z tohoto důvodu bude nejspíše velmi obtížné poslat vakcínu dále, tedy do těch koutů země, kde je zapotřebí.

Autor: Markéta Krejčí



Související články