Letní dovolená se blíží. Známe nejnovější podmínky pro cestování do zahraničí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
dovolena u more
Zdroj: Sumala Chidchoi / Shutterstock.com

Letní turistická sezona začne pro Čechy v pátek 28. května, kdy vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska, informuje server iDnes. Koncem měsíce by se tak měly uvolnit podmínky pro cestování po Evropě, země zbytku světa zůstávají z větší části nedostupné.

Sousední země, ale i velice oblíbené Chorvatsko se pomalu začínají otevírat. Podmínkou pro cestování i nadále zůstává absolvování testu, prokázání prodělání covidu v nedávné době nebo potvrzení o naočkování alespoň jedné dávky vakcíny proti koronaviru. Od 1. července navíc začne platit evropský covidpas.

Na návštěvu k sousedům

Vítanou novinkou je chystané otevření Slovenska v pátek 28. května. „Finišují přípravy nového cestovatelského semaforu, měl by platit zhruba od 27. května a počítáme s tím, že všechny země EU včetně Česka budou zelené,“ uvedl v ­pondělí státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus.

Zelená barva na semaforu značí, že zemi mohou bez dalších podmínek navštívit lidé s alespoň jednou dávkou očkování a ti, kteří během posledního půl roku prodělali onemocnění koronavirem, pokud se zaregistrují do systému eHranice. Jedinou zemí, kam se lze pozemní cestou dostat bez jakéhokoliv potvrzení, je Švýcarsko. Do letadla už je ale test třeba.

Dostupnou exotikou pro naočkované je i Kypr. Na něm je však nutné důsledné nošení roušek na všech místech kromě restaurací a pláží, povinností je i stažení tzv. Cyprus Flight Pass. „Návštěvníci s ­pasem mohou po Kypru volně cestovat,“ uvedla Christina Charalambousová z kyperského ministerstva turistiky.

Oblíbený Egypt se dá absolvovat jen s podstoupením testů, očkování zatím neuznává. „Zatím jakákoli zahraniční vakcinace Egyptem uznávána není a jeho zapojení do mezinárodního systému jistě zabere nějaký čas,“ uvedl pro MF DNES ambasador v Káhiře Jan Fulík. V zemi navíc není nákaza ještě zcela pod kontrolou. „Hotelové resorty jsou ale z hlediska pandemie objektivně bezpečnější než zbytek Egypta,“ uvedl Fulík.

Chorvatsko vyhlíží první dovolenkáře

Pozitivní zprávy zaznívají z Chorvatska: „Cestu do Chorvatska jsem už absolvoval minulý týden. Na rakousko-slovinských hranicích kontroly nebyly. Na hranici s Chorvatskem policie požadovala test. V­ Chorvatsku jsou otevřené zahrádky, test od nás nikdo nechtěl a nemyslím, že by tam tahle povinnost platila,“ říká mluvčí společnosti RegioJet Aleš Ondrůj. Luděk Hladiš, který v Česku zastupuje Chorvatské turistické sdružení, dodal, že „děti do sedmi let, které cestují s ­rodičem, jsou osvobozeny od povinnosti prezentovat negativní výsledek testů a karantény“.

Chcete-li se vydat do Rakouska, stačí vám jedna dávka očkování plus 22­ dní. „Otevírají se hotely, byť kapacita nebude 100 procent. Roušky jsou povinné ve vnitřních prostorách, venku ne, ale pozor – za vnitřní prostor se bere třeba i kabinová lanovka,“ upozorňuje Kateřina Vlčková z rakouské turistické centrály.

Prokázání naočkování je zatím obtížné, chystá se ale změna. „Od 1. června si bude moci občan sám stáhnout informaci o očkování po 1. i 2. dávce, prodělání covidu či testu,“ ujišťuje mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová. Po návratu z dovolené je třeba věnovat pozornost podmínkám pro přicestování z cizí země. Ty se i nadále řídí semaforem.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články