Češi míří hromadně na dovolenou. Vlaky do jedné destinace jsou už vyprodány

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Chorvatsko
Zdroj: Shutterstock

Spousta lidí se již nemůže dočkat, až si konečně bude moci opět vyrazit k moři. A někteří už na tom začali pracovat nyní. Autobusy i vlaky do nejoblíbenější destinace Čechů, do Chorvatska, začínají být pomalu vyprodané. Což Jadran vítá. Po nepříliš úspěšné loňské sezoně chce opět zlákat co nejvíce turistů.

Chorvatsko je u nás jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací. V roce 2019 navštívilo tuto zemi téměř 800 000 Čechů. Což z nás udělalo čtvrté nejpočetnější turisty této oblasti, po Němcích, Slovincích a Polácích. V roce 2020 však čekalo Chorvatsko velký propad. Kvůli pandemii koronaviru zemi navštívilo až o 50 % tuzemských turistů méně, tedy kolem 400 000 Čechů.

Letos se ale dá předpokládat, že dojde opět ke zvýšení počtu turistů. Pro Lidovky.cz to potvrdil i Pavel Duchoň, který pracuje v Zábřehu jako konzul. „Chorvati doufají v půl milionu českých turistů, což není nereálné – vzhledem k loňským asi 460 tisícům,“ uvedl. Tento předpoklad potvrzují i dopravci.

Ačkoliv se lidé většinou vydávají do Chorvatska vlastním dopravním prostředkem, nezanedbatelný je i zájem o autobusy a vlaky jedoucí do této destinace. První vlaky dokonce vyrážejí příští pátek, a to ty od společnosti RegioJet jedoucí do Rijeky a Splitu.

Jízdenek do Chorvatska se denně prodá tisícovka

„Loni s námi jelo na šedesát tisíc lidí, pro letošek máme už nyní prodáno na třicet tisíc jízdenek. Denně prodáváme tak tisícovku. „Zájem je obrovský, do Splitu je na příští týden vyprodáno,“ uvedl minulý týden pro zpravodajský server Aleš Ondrůj, mluvčí společnosti RegioJet. Autobusová doprava na spuštění jízdenek do Chorvatska ještě čeká, ale již nyní se předpokládá, že zájem bude veliký. Leo Express i FlixBus potenciální zákazníky ujišťuje, že cesta bude probíhat za mimořádných hygienických opatření.

„Cestující nastupují zadními dveřmi, kde si musejí dezinfikovat ruce. Při nástupu i při samotné cestě musejí mít ochranu úst a nosu – respirátory či roušky,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí FlixBusu Eva Krejčí. „Cena zpáteční jízdenky se bude pohybovat okolo dvou tisíc korun. Na palubě budou dodržována hygienická opatření dle platných nařízení, prostory autobusu budou dezinfikovány,“ doplnil mluvčí Leo Express Emil Sedlařík.

Přísná opatření před cestou i během ní

Stejně přísná opatření budou platit i v letecké dopravě. Nově mohou cestující na pražském letišti využít dokonce tři spoje, které letí přímo do Chorvatska, a to do Dubrovníku nebo Splitu. Jedná se o společnosti Smartwings, Croatia Airlines a Ryanair.

Chorvati se za každou cenu chtějí vyhnout situaci z loňského léta, kdy v zemi docházelo k opakovanému výskytu několika ohnisek nákazy koronavirem. Zavádí tedy řadu opatření. Ty si Chorvatsko vytvořilo s předstihem samo, než budou představeny oficiální covidové pasy od Evropské unie.

Turista mířící do Chorvatska musí mít potvrzení o prodělání nemoci v posledních 90 dnech nebo PCR či antigenní test nebo dokončené očkování proti onemocnění covid-19. Chorvatsko uznává i EU neschválené vakcíny, tedy očkování látkou Sputnik V a vakcínami od čínských výrobců.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články