Češi nechtějí cestovat tolik, jak si cestovní kanceláře myslely. Je tu ale ještě jeden problém

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
cestovni kancelar
Zdroj: Profimedia

Cestovní horečka se u Čechů zatím neprojevila. Vyplynulo to z údajů, které přinesl server iDnes.cz. Cestovní kanceláře si nasmlouvaly mnoho zájezdů, ale nenaplnily jejich kapacitu.

Většina z letů i zájezdů se tak musí zrušit, především ty naplánované na přelom dubna a května. Čechům se kvůli pandemii za hranice moc nechce.

Není to komplikace jen pro cestovní kanceláře, ale také pro klienty, říká Petr Kostka

Mezi oblíbenou destinaci patří Šarm aš-Šajch na Sinajském poloostrově. Ale turisté tam neodletěli ani 29. dubna, ani o týden později. Lety se pro malý zájem musely zrušit.

„Současná situace stále není jednoduchá, proto může dojít k tomu, že se některé nasmlouvané charterové lety musí zrušit. Takové situace nás netěší, protože jsou komplikací jak pro nás, tak pro naše klienty,“ řekl mluvčí Exim tours Petr Kostka.

Když se let zruší, cestovní kanceláře sami informují klienta a snaží se najít jiné řešení. Klient v tomto případě má nárok na vrácení peněz. Kanceláře ale nabízejí buď jiný termín, nebo dokonce destinaci.

„Naším prvotním zájmem je ale naplánovat lety takovým způsobem, abychom je rušit nemuseli a nepřidělávali klientům starosti,“ doplnil Kostka.

Někteří klienti to berou jako fakt, jiní pátrají, proč se let zrušil

Paní Ester je jednou z těch, kteří do Šarm aš-Šajchu neodletěli. Nedohodla se s kanceláří ani na jiném termínu, ani destinaci. Zvolila tak jinou cestovku, aby volno, které v práci dostala, opravdu využila na vysněnou dovolenou.

Cestovní kancelář peníze opravdu za zrušený zájezd poslala, do dvou týdnů je paní Ester měla na účtu. Jiný zážitek má ale Dominik, kterému byl let zrušen, i když ho kanceláře ujistily, že na dovolenou odletí.

„Měsíc před jsem opakovaně volal do Eximu i Smartwings, zda se let opravdu uskuteční, když není v letovém řádu. Opakovaně jsem byl ujištěn, že je vše v pořádku,“ řekl pan Dominik.

I on se i poté, co mu kancelář nabídla jiný hotel i destinaci, rozhodl pro vrácení peněz a zrušení smlouvy. Cestovní kanceláře věřily v cestovatelský boom hlavně díky očkování. Cestování se ale nerozjelo tolik, jak doufaly.

V roce 2019 vyrazilo na zahraniční dovolenou 13,5 milionu lidí, loni už jen 9,3 milionu. Hlavní dovolená ale byla ve vlasti, nikoli v cizině. Letošní léto tak rozhodne, jestli se Češi znovu ukážou na svých oblíbených plážích v přímořských letoviscích.

Autor: Raina TomanováSouvisející články