Jet na nákupy do Německa je možné. Až na jednu oblast

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Sasko covid
Zdroj: Maria Junge Fotografie/Shutterstock.com

Ve čtvrtek vešlo v platnost nové celoněmecké vstupní nařízení, díky kterému se Češi mohou opět vydat za nákupy či levnějším tankováním do sousedního Německa. Přesto jeden spolkový stát zelenou našim občanům nedal. Informuje o tom web iDnes.cz.

Cesty za nákupy do Česka či Rakouska jsou povoleny, informaci potvrdil i bavorský premiér Markus Söder. Jako první přišla s informací bavorská televize BR společně s tamními regionálními zprávami. I tak ale stále přetrvávají určitá opatření.

Ačkoliv Německo zmírnilo koronavirová opatření pro příhraniční styk pro naše občany, tamní média stále upozorňují na to, že určitá pravidla stále musíme dodržovat. Aniž bychom museli do karantény, můžeme se u sousedů pohybovat až 24 hodin, Česko pro německé občany dalo poloviční benevolenci, tedy 12 hodin.

Ne všude platí celoněmecká vyhláška

Češi ale s určitými komplikacemi musí počítat v případě, že chtějí jet na návštěvu do spolkového státu Sasko, které vydalo vlastní vyhlášku podobné té české. Pobyt na tamním území nesmí překročit dobu 12 hodin.

Pro cestu tam musí mít člověk, podle zahraničních informací, pádný důvod. „Tento pobyt nesmí sloužit k nákupu, k soukromé účasti na kulturní události, sportovní akci, veřejném festivalu nebo k jiné volnočasové aktivitě,“ uvádí saské nařízení.

V Sasku prozatím není ani úleva co se týče jiných koronavirových opatření. Testovací a karanténní opatření tam platí jak pro již uzdravené, tak i očkované.

Na tato pravidla upozorňuje i český konzulát v Drážďanech. Kdy Sasko upraví svou vyhlášku podle celoněmeckého nařízení, pokud k tomu vůbec dojde, není zatím známo. Informaci potvrdil i web iDnes.cz.

Testy jsou stále povinné

„Celoněmecké nařízení, pokud není regionální vyhláška přísnější, umožňuje nejen krátkodobé cesty do Německa, ale osvobozuje také plně očkované a uzdravené od nutnosti testů a povinné karantény. V případě cest z epidemicky rizikových oblastí, za kterou Německo považuje i Českou republiku, nemusí do karantény ani lidé s negativním testem na koronavirus,“ vysvětluje iDnes.

Negativní test je člověk povinen předložit společně s elektronickým vstupním formulářem do země. Zvýhodněné testování aktuálně platí pouze pro ty, kteří jdou do země z rizikových zemí, ale nikoliv z vysoce rizikových oblastí, kde jsou například mutace viru.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články