Německu můžeme jen závidět. Vláda má jasno v tom, co všechno budou očkovaní nebo vyléčení moci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Angela Merkelova
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Německý parlament souhlasil s částečným rozvolněním protiepidemických opatření pro očkované proti nemoci covid-19 nebo pro ty, jež se z ní už uzdravili. Rozhodnutí musí v pátek přijmout ještě Spolková rada.

Návrh na částečné rozvolnění pro určitou skupinu osob již schválila vláda kancléřky Angely Merkelové. V parlamentu se pak pro návrh vyslovily jak strany vládní koalice CDU/CSU a SPD, tak opoziční Zelení nebo Levice. Liberální FDP se hlasování zdržela.

Proti návrhu hlasovala pouze krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD). Ta však dlouhodobě kritizuje všechna protiepidemická opatření a částečně zpochybňuje i vakcinaci.

Bez testu a bez karantény

Pokud by návrh schválený vládou i parlamentem potvrdila Spolková rada, mohli by se očkovaní a ti, kteří nemoc v nedávné době prodělali, dočkat alespoň částečného rozvolnění.

Nově by tak osoby, jež do jedné z těchto skupin patří, nemusely potřebovat negativní výsledek testu při návštěvě kadeřníka či dalších obchodů a služeb, kde je to nyní vyžadováno.

Na očkované a uzdravené by se dále nevztahoval zákaz nočního vycházení, omezení počtu osob při soukromých akcích či karanténa po kontaktu s nakaženým. Pro všechny bude i nadále povinné nosit roušky.

Návrh nahlas kritizovali zejména členové zmíněné AfD. „Zrušte uzávěru a obnovte všechna základní práva,“ vyzval vládu při jednání parlamentu Ulrich Oehme z AfD. Jde podle něj o diskriminaci neočkovaných a další krok k povinné vakcinaci.

Platí to i pro turisty

Nová pravidla by platila pro všechny osoby, které byly před alespoň dvěma týdny očkovány poslední potřebnou dávkou některé ze schválených vakcín, tedy Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca nebo Johnson & Johnson.

Tato změna by se nevztahovala jen na občany Německa, ale i na jakékoliv cizince ze zemí bez rozšířeného výskytu mutací, jako je Indie či Brazílie. Česká republika do této kategorie nespadá, tudíž se očkovaní či uzdravení Češi mohou vyhnout vstupní karanténě, kterou musí ostatní občané před pohybem v zemi podstoupit.

Prokázat se lze tištěným či digitálním potvrzením v němčině, angličtině, francouzštině, italštině či španělštině. Uzdravení se musí prokázat pozitivním PCR testem, který je starý nejméně 28 dní a maximálně pak půl roku.

Autor: Petr HejčlSouvisející články