S koronavirem bojujeme déle než rok. Pacienty často trápí tyto dlouhodobé problémy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Covid
Zdroj: Shutterstock

Covid-19 je záludné onemocnění. Zatímco k jeho vyléčení stačí deset dní, jeho následky si mohou nemocní nést celé měsíce. Potvrzují to i světové studie, které nyní zveřejnil akademický časopis Nature Medicine. V nich se uvádí, že až čtvrtina lidí se necítí dobře ještě měsíc po nákaze, desetina pak i po třech měsících. Server iDnes.cz přinesl svědectví tří lidí, kteří bojují s následky koronaviru i měsíce od nákazy.

Jako první přináší zpravodajský web svědectví mladého sportovce Petra. Ten se nakazil loni v březnu, tedy hned na začátku epidemie. Jeho průběh byl mírný, jednalo se především o bolest na hrudi, dušnost, bolest v krku, teplotu a zrychlenou srdeční frekvenci.

Příznaky covid-19 se začnou znovu objevovat po fyzické zátěži

Osmadvacetiletý Petr byl zvyklý sportovat, ke svému koníčku se tak chtěl po třech týdnech od vyléčení z nemoci covid-19 vrátit. Ukázalo se ale, že jakákoliv fyzická zátěž opět vyvolává symptomy nemoci. „Od té doby se mi to takhle vrací už rok. Vždy je mi několik dní lépe, potom se to ale, často po mírné zátěži, ihned vrátí. Někdy mám teploty, někdy ne, někdy dýchavičnost, bolesti na hrudi, někdy ne,“ vysvětlil pro iDnes.cz

Později zjistil, že jeho stav zhoršují také některé potraviny, jako je například káva, cukr a strava bohatá na histamin. S větším časovým odstupem některé symptomy vymizely, jiné obtíže mu ale zůstávají dodnes, tedy rok po nakažení. Petr doufá, že by mu mohlo pomoci očkování. Nyní probíhají studie, které hodnotí účinky vakcín na pacienty právě s takto nezvykle dlouhým průběhem nemoci.

Dalším podobně postiženým člověkem je sedmatřicetiletá Denisa. I ona měla lehčí průběh, který by označila za trochu závažnější chřipku. Po vyléčení fungovala asi týden normálně, ale poté se opět začaly objevovat počáteční symptomy, tedy teplota, dušnost a únava. Většina z nich přetrvává i nyní, tři měsíce od původní nákazy.

Problémy s dýcháním, ale i zmatený čich a chuť

„Stále mám teploty, bolesti svalů, kloubů, dušnost a nyní i třes rukou, motání hlavy a vysoký tep až 170. Nezvládám celé měsíce běžně fungovat a poslední dny dojdu sotva na záchod a do postele. Není týden, kdy nejsem u lékaře,“ popisuje své zkušenosti. Nyní se chystá na návštěvu několika lékařských pracovišť – magnetické rezonance hlavy, CT plic, imunologa, neurologa či kardiologa.

Poslední je příběh Ivana, ten měl průběh covidu ze všech zmíněných nejtěžší. Kvůli svým obtížím s dechem byl hospitalizován a jedenáct dní byl napojen na plicní ventilaci v umělém spánku. Po probuzení měl problémy s chůzí, neboť u něj došlo ke svalové atrofii na jedné noze.

Postupem času se začal opět cítit lépe, začala ustupovat i dušnost, kterou trpěl od svého nakažení. Začal tedy chodit pomalu na procházky a nakonec se rozhodl začít opět lehce pracovat na své zahradě.  Potom ale opět přišlo zhoršení zdravotního stavu. V jeho případě několikahodinová zimnice.

U šestačtyřicetiletého Ivana se projevil ještě jeden zajímavý symptom. Po onemocnění ztratil čich a chuť. Když se mu smysly začaly navracet, zjistil, že nefungují správně. „Třeba jsem cítil výfukové plyny dieselového motoru. Přitom jsem byl doma. Nebo nemůžu jíst většinu druhů masa. Dřív mi chutnalo, teď ho nemůžu ani cítit,“ říká. „Ve srovnání se vším ostatním to je blbost. Ale děsí mě ten princip. Že se mi prostě úplně změní smyslové vnímání,“ vysvětlil pro iDnes.cz.

Autor: Markéta Krejčí



Související články