Zpráva z ministerstva zdravotnictví: Počet nakažených dál klesá. Očkování pomalu zrychluje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Koronavirus
Zdroj: Shutterstock.com

Ministerstvo zdravotnictví na svém webu opět zveřejnilo aktuální data k pandemické situaci na našem území. Podle něj bylo v pondělí potvrzeno 2216 nových případů nákazy koronavirem, což je o 360 méně, než tomu bylo minulý týden. Tento klesavý trend začal po Velikonocích a stále trvá. Zlepšuje se i situace kolem očkování, oproti minulému pondělí bylo naočkováno o 11 000 lidí více.

Z dat vyplývá, že se od začátku pandemie nakazilo již 1 636 836 lidí, z toho 1 565 481 se vyléčilo a 29 421 lidí zemřelo. Počet úmrtí na covid-19 dál klesá. V březnu to bylo průměrně 192 zemřelých za den, v dubnu 82 a za květen je to prozatím 30 úmrtí na den.

Počet nemocných klesá, číslo R však mírně stouplo

Reprodukční číslo R je již dvacet dní pod klíčovou hodnotou 1. Ta totiž udává, kolik lidí nemocný člověk dále nakazí. Pokud je číslo nižší než jedna, znamená to, že pravděpodobně nakazí méně než jednoho člověka a epidemie tak klesá.

Je-li číslo vyšší, znamená to, že jeden člověk nakazí více lidí a epidemie je tak na vzestupu. Od minulého týdne však hodnota reprodukčního čísla mírně stoupla z 0,89 na 0,90.

Postupně klesá i počet nemocných covid-19 na sto tisíc obyvatel. Ten bylo minulý týden 134, nyní je 131. Přesto je to číslo stále velmi vysoké oproti celosvětovému průměru. Řadí nás mezi pět zemí s nejvíce nakaženým počtem obyvatel na světě. Podle webu ourworldindata.org má například Slovensko 70 nemocných na sto tisíc obyvatel, Německo 41 a třeba Nový Zéland má toto číslo pouze 0,5.

Velké rozdíly jsou vidět i mezi kraji. Mezi ty s nejnižším počtem nakažených lidí na sto tisíc obyvatel patří Karlovarský kraj (47), Královéhradecký (50) a Plzeňský (77). Nejhůře je na tom kraj Zlínský kraj, který je na čísle 200 a Jihočeský, který má skóre 198.

Ke snížení počtu nakažených by mělo být nápomocno hlavně očkování. Za pondělí bylo naočkováno 66 507 obyvatel, což je o 11 000 více, než tomu bylo minulé pondělí. Stále se ale neblížíme úrovni, kterou deklaroval ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), a to 100 000 naočkovaných denně.

Očkování se zrychlilo, ne však dostatečně

Celkově již bylo podáno přes 3,2 milionu dávek očkovací látky proti koronaviru. Obě dávky má za sebou již 1,02 milionu lidí. Nyní se mohou registrovat osoby starší 55 let. Podle informací ministra zdravotnictví však stále není plně naočkován každý šestý senior starší 70 let.

Pokles nově nakažených se odráží i v obsazenosti nemocnic. Tam se od minulého týdne uvolnilo přes 700 lůžek. Díky tomuto trendu se nemocnice opět pomalu vracejí do svého předcovidového režimu, a začínají tak plánovat i neakutní zákroky, které byly dříve odloženy.

Díky těmto datům proběhlo v pondělí další rozvolnění. Vláda povolila otevření služeb o tělo. V těch „nejlepších“ krajích se pak otevřela i muzea, galerie a další kulturní instituce a také rotační výuka na druhém stupni základních škol. S dalším rozvolněním se počítá od 10. května. O jeho přesné podobě bude vláda teprve informovat.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články