Co se ode dneška může? Změny opatření přehledně

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
kadernictvi covid
Zdroj: Shutterstock

Dnes se opět mění některá mimořádná protiepidemická opatření. Abychom vám ušetřili veškeré starosti s tím, co vlastně můžete, a co naopak ne, připravili jsme si pro vás srozumitelný přehled všeho, co se dnes mění.

Vláda pro 3. květen schválila druhý rozvolňovací balíček. Níže najdete kompletní shrnutí toho, co se ode dneška smí a za jakých podmínek. Vláda dnes ale znovu zasedá a je možné, že se některá pravidla změní. Sledujte proto pečlivě web Přehledně 24, aby vám žádné změny neutekly.

Školy

Na prezenční výuku se dnes vrátí žáci druhého stupně základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií či konzervatoří. Platí to ovšem pouze v regionech s méně jak 100 nově nakaženými denně na 100 tisíc obyvatel. Aktuálně to platí pro Prahu či Královehradecký, Plzeňský, Karlovarský, Středočeský, Liberecký a Pardubický kraj.

Žáci budou do školy docházet rotačně. To znamená, že první půlka školy bude vždy týden na distanční výuce, poté týden na prezenční výuce a druhá půlka obráceně. Děti budou muset být testovány a ve vnitřních prostorách nosit ochranu dýchacích cest.

Sport

V regionech s méně jak 100 nově nakaženými denně na 100 tisíc obyvatel se také částečně znovu obnovuje amatérský sport dětí a mládeže. Cvičit se může venku, avšak ve skupinkách po maximálně dvaceti osobách. V jednom areálu může být zároveň maximálně jeden člověk na 15 m2.

To platí i pro tělesnou výchovu ve školách. Lze sportovat bez ochrany dýchacích cest, avšak pod podmínkou testování a dodržování protiepidemických opatření.

Galerie a muzea

V regionech s méně jak 100 nově nakaženými denně na 100 tisíc lze nově také navštívit muzea a galerii. Je však nutné dodržovat přísná hygienická opatření a zároveň jsou zakázány skupinové prohlídky.

Služby péče o tělo

V celé České republice se dnes otevřou služby péče o tělo, jako jsou masáže, pedikúry, kadeřnictví atd. Na jednoho poskytujícího musí připadat pouze jeden zákazník, přičemž oba musí mít potvrzení o negativním antigenním nebo PCR testu na covid-19. Oba musí mít zároveň ochranu dýchacích cest. Lze jí sejmout pouze tehdy, když dochází k narušení integrity kůže.

Péče o zvířata

V celé ČR se otevřou všechny provozovny péče o zvířata.

Lázně

V celé ČR se do lázní mohou vypravit samoplátci zdravotní péče, kteří v posledních 90 dnech prodělali nemoc covid-19.

Na krátkodobý pobyt do lázní se pak mohou vydat jacíkoliv samoplátci zdravotní péče, kteří předloží negativní test na nemoc covid-19. V místě je pak nutno dodržovat přísné hygienické podmínky.

Autor: Petr HejčlSouvisející články