Očkování školáků? Mikrobiolog to vidí jako nutnost

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani pro deti
Zdroj: Profimedia

V České republice se proti covidu mohou nechat očkovat pouze lidé starší 16 let. Firma Pfizer/BioNtech, která vakcíny proti koronaviru vyrábí, je nyní testuje na dětech ve věkové skupině 12–15 let. Profesor Peter Šebo z Mikrobiologického ústavu AV ČR v rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že je to skvělá zpráva. Podle něj bude nutné děti nakonec doočkovat, minimálně školáky.

Ačkoliv má koronavirus u mladších ročníků vesměs mírný průběh, existuje nezanedbatelné riziko vzniku takzvaného PIMS stavu, což je syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi.

Syndrom PIMS i bezpříznakové roznášení viru

Tento syndrom postihuje téměř každé tisícé dítě, které prodělalo onemocnění covid-19. Projevuje se vysokou horečkou, bolestí břicha, zvracením, průjmem, bolestí hlavy a krku, malinovým jazykem a otokem končetin. Při tomto onemocnění je nutné ihned navštívit lékaře, neboť může dojít k selhání orgánů či k nevratnému poškození srdce.

Tomu by podle Šeba mohlo zabránit právě očkování. Dalšími důvody jsou vysoký počet sociálních kontaktů, který je v této věkové skupině, a také jejich často bezpříznakový průběh nemoci.

„Byť platí, že pubescenti nebývají po infekci koronavirem nějak zvlášť nemocní a nepatří do ohrožené skupiny, mohou se výrazně podílet na šíření viru v populaci, být nebezpeční seniorům a hlavně se mohou stát „chodícími selekčními stanicemi“ pro vývoj nových variant – což by mohlo být rizikové pro nás ostatní,“ uvedl v rozhovoru.

Profesor z Akademie věd je přesvědčen, že klinické testování na mladších dospívajících proběhne v pořádku a vakcína se ukáže jako bezpečná. Přesto zdůrazňuje nutnost tyto studie provádět.

Klinická studie je nutností

„Každá vakcína či léčivo je klinicky testované a indikované pro určitou skupinu populace a s onou specifikací také dostane povolení pro použití. Má-li se indikace změnit, například rozšířit na další věkovou skupinu, je naprosto nutné nejdříve provést patřičnou klinickou studii, jež prokáže bezpečnost a účinnost podaného léčiva nebo vakcíny u dané skupiny populace,“ upřesnil Šeba.

Podle něj nebude problém ani u dětí mladších. Imunitní systém dětí dokáže reagovat na danou vakcínu mírněji, než je to u dospělých. Děti tedy zvládají všeobecně očkování lépe. A zřejmě nebude nutné ani stávající vakcínu nějakým způsobem „ředit“.

Podle Šeby je v podstatě jen otázkou času, kdy přijdou školáci na řadu, ale zřejmě to bude až na konci roku. Díky tomu pak nebude hrozit opětovné zavírání škol a virová nálož ve společnosti ještě více klesne.

Autor: Markéta Krejčí



Související články