Botanická zahrada v Praze je zase po roce plná motýlů

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
motyl vystava
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Výstava exotických motýlů 2022 aneb motýli pod drobnohledem tak, jak je neznáte, je celý název expozice motýlů ve skleníku Fata Morgana v pražské Troji. Pokochat se jimi můžete až do 22. května.

Do Prahy postupně doputuje na 5500 kukel z motýlí farmy v britském Stratfordu nad Avonou. Z nich se ve skleníku Fata Morgana vylíhnou krasavci několika desítek druhů. K vidění bude třeba jeden z největších motýlů na světě – martináč Attacus atlas. Noční motýl je letošním maskotem výstavy.

Během konání výstavy, letos se zde motýli usídlí od 8. dubna do 22. května, se můžete těšit na tradičně oblíbenou přeměnu kukly v dospělého motýla a běžný motýlí život, který někdy trvá pouhých pár dnů. Letošním mottem výstavy je „motýli pod drobnohledem tak, jak je neznáte“. Organizátoři se tak chtějí zaměřit na detaily ve stavbě motýlího těla.

Detaily motýlích těl

Výstava poodhalí třeba stavbu motýlích křídel i to, jak vypadají oči, nohy nebo tykadla u housenek a dospělých motýlů.

„Přesvědčíte se, že krásná jsou nejen křídla motýlů, ale že i další části jejich těl skrývají půvabné struktury,“ uvádí na svém facebookovém účtu Botanická zahrada hl. m. Prahy. Kromě dospělých jedinců je pozornost věnována i housenkám a vývoji motýla. Texty doplňují velmi detailní fotografie motýlího těla.

Letos se jedná už o 19. ročník této tematicky zaměřené výstavy. Vzhledem k životnosti motýlů jistě doporučujeme prohlídku co nejdřív. Někteří návštěvníci se však na sociálních sítích ohrazují proti množství motýlů ve skleníku.

„Chystám se jako každoročně na výstavu motýlů. Bohužel se od svých přátel, kteří tam letos již před Velikonocemi byli, dozvídám, že letos je motýlů žalostně málo, mnohem míň než jiná léta. Je to tím, že je chladno, nebo prostě tím, že je jich míň vypuštěno? Je ještě měsíc do skončení, bude jich víc, nebo bude už jen ubývat?“ píše rozhořčený pan František v komentáři na facebooku. Odpovědi se zatím nedočkal.

Ztráty během lockdownu

Pandemie nemoci covid-19 bohužel zasáhla i botanickou zahradu. Ta byla dokonce po nějakou dobu úplně uzavřena. Je tak možné, že zahrada musela snížit rozpočet a motýlů je k vidění zkrátka méně, než byli návštěvníci zvyklí.

„Jsem rád, že nám botanická zahrada po nelehkých letech znovu vzkvétá. Pro Prahu jde o výkladní skříň,“ řekl pro Blesk náměstek primátora Petr Hlubuček.

„Je třeba si v téhle složité a těžké době dělat radosti, a takovou radostí, zvláště nyní na jaře, může být právě návštěva botanické zahrady, která disponuje nejen krásnou zahradou, ale i zajímavými akcemi,“ doplnil náměstek.

Zdroj: Botanická zahrada, Kudy z nudy, Blesk, Seznam

Autor: Žaneta BoučkováSouvisející články