Bránili byste se zbraní v ruce? Víme, zda vám to bude umožněno

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zbran mirici na protivnika
Zdroj: Shutterstock

V pátek probíhalo v Poslanecké sněmovně České republiky hlasování o záležitostech, které velkou část obyvatel bezpochyby zajímají. Jednak se hlasovalo o právu použít zbraň, pokud je ohrožen váš život, nebo život někoho jiného, a dále bylo na programu hlasování o ukončení pandemického stavu v ČR. Jak to dopadlo? Odpovědi sdělil server iDnes.cz.

V pátek vláda mimo jiné hlasovala o velice závažných a důležitých věcech, které jsou aktuální a zásadní pro každého občana České republiky.

Právo bránit svůj život

Do Listiny základních práv a svobod má být nově zapsána věta: „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon.“

Z přítomných 159 poslanců hlasovalo pro 141. Tedy velká většina souhlasí s tím, že člověk má mít právo na ochranu svého i jiných životů, a to se zbraní v ruce.

Symbolický den hrdinů se zbraní

Právě na tento den připadá 79. výročí úmrtí hrdinů odboje, kteří provedli úspěšný atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Tito hrdinové byli právě z řad běžných občanů a se zbraní v ruce neváhali nasadit své životy, aby ochránili svůj národ a své blízké.

„Náš národ měl vždy řadu hrdých a svobodně uvažujících lidí, kteří si nenechali zakazovat bránit sebe a své blízké i se zbraní v ruce,“ řekla poslankyně ODS Jana Černochová.

Tomio Okamura, předseda SPD, uvedl důvody, proč pro tento návrh hlasuje kladně. „Dnes je situace taková, že slušný člověk je v defenzivě. Slušný člověk se bojí bránit, když je například doma v noci přepaden.“

Nejedná se o právo na ozbrojování

„Dáváme slušným občanům možnost se účinně bránit těm, kteří zákony nedodržují a tím jsou dosud paradoxně ve výhodě,“ říká poslanec ANO Jiří Mašek.

„Nejedná se o právo ozbrojování, jak se někteří snažili tvrdit, ale pouze o právo na obranu zbraní. To je významný rozdíl. Návrh zlepšuje právo na sebeobranu a je to potřeba,“ dodává Mašek.

K ukončení epidemického stavu chyběly tři hlasy

Ačkoliv je situace ohledně koronaviru v České republice stále lepší a lepší, stále platí některá zbývající opatření proti šíření koronaviru.

Opoziční straně se však nepodařilo prosadit jednání o zrušení pandemického stavu. Chyběly k tomu pouze tři hlasy, takže není vyloučené, že se nového návrhu jednání brzy opět dočkáme a tentokrát bude výsledek rozdílný.

Pro bylo 71 ze 147 přítomných poslanců. Ty tři chybějící hlasy mohly patřit poslancům Pavlovi Kováčikovi, Jiřímu Dolejšovi za komunisty a Jakubovi Michálkovi z Pirátů, kteří se jako jediní zdrželi hlasování.

Zdroj: iDnes

Autor: Julie BordášováSouvisející články