Bude vláda řešit drahý benzín? Není to jediná komplikace na silnicích, která řidiče čeká

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
cerpaci stanice
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ministr dopravy Martin Kupka v pořadu televize CNN Prima News uvedl na pravou míru, jak to bude s dálnicemi během letních prázdnin. Právě ty jsou obdobím, kdy jsou silnice velmi vytížené, především kvůli omezením, která na nich každoročně jsou.

Na D1 se bude opravovat jeden z mostů, a tak se řidiči znovu budou muset obrnit trpělivostí. „Na D1 nás o prázdninách čeká oprava ještě jednoho mostu. Nastane znovu zúžení provozu, ale musíme to udělat, v rámci velké modernizace v minulých letech se oprava nestihla,“ uvedl.

Ministerstvo chce dokončit D35 jako alternativu k D1

Jestli lidé budou chtít vyrazit po D1, budou si tak muset vyrazit o něco dřív. Proto chce ministerstvo co nejdříve zprovoznit dálnici D35 na Pardubicku, aby měli možnost dostat se do Prahy také liberečtí obyvatelé, nebo se z Prahy přesunout do Ostravy.

„D1 bude bez dostavby D35 vždy extrémně přetíženou komunikací. Všichni víme, že stačí zaváhání jednoho z řidičů a jsou hned kolony. Opravdu pomůže jen D35, letos by se měl otevřít další úsek,“ řekl Kupka pro CNN Prima NEWS.

Kontroly na čerpacích stanicích pak budou pokračovat. Ohledně cen pohonných hmot se neustále spekuluje o tom, jestli budou kontroly probíhat a jak chce vláda regulovat jejich cenu, která je stále velmi vysoko nad průměrem. Kontroly budou podle Kupky trvat až do konce září. Spotřební daň navrhla vláda snížit o 1,50 koruny na litr.

„Chceme na konci dubna vyhodnotit, jak se kontrola promítla do reálných cen. Pokud by se ukázalo, že ani náš měkký zásah nepomohl, sáhli bychom k dalším krokům. Teď chystáme snížení spotřební daně, které by se mělo projevit poklesem až o 1,50 Kč na litr,“ představil ministr svůj plán.

Spotřební daň by se měla snížit

Vláda chce navrhnout maximální možnou marži prodejcům pohonných hmot, zároveň ale dodává, že se nebude jednat o zastropování cen. „Když zrušíme spotřební daň u pohonných hmot, tak to ovlivní i mě. Potřebuji mít cenový impuls, abych začala opravdu vážně přemýšlet, jak uspořit na dopravě,“ zmiňuje možný problém ekonomka Helena Horská.

Daň z litru benzínu je nyní 12,84 koruny a u nafty to dělá 9,95 koruny. Snížení daně se domáhali také dopravci, protože opatření, která vláda uvedla do provozu, byla nedostačující. Jak se to ale bude dál vyvíjet, se uvidí nejen podle toho, co vymyslí vláda, ale podle aktuální situace na východě.

Cena pohonných hmot se logicky promítá i do dalších odvětví, která tak zdražují nejen na dopravě. Už v minulém týdnu o zdražení svých služeb informovala například společnost Zásilkovna. Od začátku války na Ukrajině se ceny benzínu i nafty vyšplhaly nejdříve až k 50 korunám za litr, v posledních týdnech však opět klesají.

Nejdražší ceny paliva jsou standardně především v Praze a na hlavních silničních tazích. V menších městech lze však benzín už dnes nakoupit za cenu kolem 42 až 43 korun za litr. Nafta zůstává stále ještě o několik korun dražší než benzín.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Přehledně24

Autor: Raina TomanováSouvisející články