Budou chtít Piráti daně zvyšovat, nebo naopak snižovat? Na tuto odpověď jste čekali

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ivan bartos
Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Samotná Národní rozpočtová rada vydala varování, že bude nutné konsolidovat veřejné finance. A to bude nejtěžší úkol pro budoucí vládu. V této souvislosti se mluví o tom, že Piráti chtějí při svém zvolení zdanit například bydlení. Jenže Ivan Bartoš některé věci považuje za lži, o čemž informuje CNN Prima NEWS.

„Od té doby, co jsme vystřelili v průzkumech, dočetl jsem se o Pirátech spoustu nesmyslných věcí. Je to zkreslená interpretace. Vždy jsme byli za snížení zdanění práce. V našem programu se o zvyšování daní nehovoří. Hovoříme o tom v případě komerčních nemovitostí na krajích měst. Ne, že někomu zdaníme dílničku,“ řekl Bartoš.

Stejně strana vnímá i digitální daň či zdanění nerostných surovin. „Napadá mě asi jen jedno řešení, ale na Česko je příliš radikální, takže podle mě ani nemá smysl uvažovat o tom, že bychom něco takového měli prosazovat – progresivní zdanění nemovitostí,“ napsal zastupitel hlavního města Prahy Adam Zábranský a kandidát za Piráty.

Každý Pirát tvrdí něco jiného

Nic takového ale STAN ani Piráti podle vyjádření Bartoše ve svém programu nemají. „Zdaňování bydlení je lež. Nic takového v programu nemáme. To, že se vedou diskuse kdekoliv v on-line světě, je legitimní. Nebudu nikoho okřikovat, aby se neúčastnil diskuse. Není to na stole, není to v programu. Pokud to někdo staví tak, že Piráti vám zdaní bydlení, není to pravda. Je to dezinterpretace,“ sdělil.

Že jsou daně ožehavým tématem na půdě Sněmovny, se potvrdilo i během debaty v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS, kde se šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO) pohádala s pirátským senátorem Lukášem Wagenknechtem.

„Pane senátore, je potřeba říct občanům, co jste řekli. Řekli jste, že zvednete daň z nemovitých věcí. Docela mě to nadzvedlo. Když mluvíte o podpoře střední třídy, tak tímto byste ji zazdili. Když zvednete daň důchodcům a daň z nemovitosti lidem, tak vyženete střední třídu,“ řekla Schillerová Wagenknechtovi.

Senátor si to nenechal líbit a nařkl ji z toho, že šíří dezinformace. „Paní ministryně poučuje o věcech, které nejsou pravda a které jsem neřekl. Nikdo nechce zvyšovat daně z nemovitosti důchodcům a střední vrstvě,“ prohlásil Wagenknecht. Podle jeho slov se jednalo o daních z nemovitostí pro velké firmy.

„Říká se tomu spin doctoring (to znamená cílená manipulace veřejného mínění). Paní ministryně to posune a děsí lidi. Týká se to velkých komerčních prostor u společností, které jsou velké a staví své krabice na zelené louce. Důchodci nebydlí v žádných halách a krabicích. Prosím vás, abyste nikoho neděsila,“ oponoval Wagenknecht v pořadu na CNN Prima NEWS.

Strany zdražování nepřiznávají, míní politolog

Podle politologa Lukáše Jelínka je jasné, že strany budou muset přijít se zvyšováním daní, nicméně v kampaních před nadcházejícími volbami to nechtějí přiznat. „Odvaha je klíčové slovo. Zvyšování jakýchkoliv daní je nepopulární. Je pokrytecké od politických stran tvářit se, že schodky vyřeší šetření nebo osekávání mandatorních výdajů či daňových výjimek. Myslím si, že politické strany by měly být tlačeny voliči i médii k jasné odpovědi,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jelínek.

„Těch politických stran, které vyložily karty na stůl, je málo. Ekonomická situace bude to první, co bude vláda řešit. A pokud ty politické strany nemají odvahu to voličům říct, je otázkou, na co budou mít odvahu, až budou ve vládě,“ tvrdí o situaci politolog.

Aktuální schodek státního rozpočtu je za červen nejhorší od vzniku České republiky. Ke konci června stoupl na 265,1 miliardy korun z květnových 255 miliard korun. Na aktuální rok je schválen rozpočet 500 miliard korun. V loňském roce byl státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun a na příští rok ministerstvo financí navrhlo schodek 390 miliard korun.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články