Bývalý poradce Babiše Aleš Michl má být pravděpodobně novým guvernérem ČNB

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ales Michl
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Novým guvernérem České národní banky (ČNB) by se měl dle posledních informací stát Aleš Michl. Ten dříve působil jako poradce Andreje Babiše. Jedná se neoficiální informaci, kterou měl pro Seznam Zprávy potvrdit dobře informovaný zdroj z okolí prezidenta Miloše Zemana. Ke jmenování by dle tohoto zdroje mělo dojít v nejbližších dnech. Kromě guvernéra má prezident zvolit další dva členy bankovní rady. Tímto krokem tak může významně ovlivnit směřování ČNB.

Nově jmenovaný guvernér by měl do funkce nastoupit 1. července a nahradí tak Jiřího Rusnoka. Tomu v červnu skončí již druhý mandát a dle zákona znovu kandidovat nemůže.

Prezident má čtyři kandidáty

Prezident Miloš Zeman má dle svého sdělení čtyři kandidáty na funkci guvernéra ČNB. Má však prý už v podstatě jasno.

Na dotazy, jaké je prezidentovo finální jméno, reagoval Jiří Ovčáček slovy: „Ve věci guvernéra ČNB je nutno vyčkat oficiálních kroků, které jsou plně v gesci prezidenta republiky. Do té doby nebudu reagovat na žádné mediální zprávy a ponechám je bez komentáře.“

Do užšího výběru se vedle zmíněného Aleše Michla dostali nynější viceguvernéři ČNB Tomáš Nidetzký a Marek Mora. Tyto kandidáty prezidentovi navrhl sám Rusnok. Oba již jednali na vlastní žádost s prezidentem koncem dubna. Naopak proti Michlovi měl mít Rusnok výhrady.

Posledním kandidátem pak je šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Pravděpodobný nový guvernér Aleš Michl

Aleš Michl v minulosti působil například v Raiffeisenbank či jako externí poradce Andreje Babiše.

Od roku 2018 je členem bankovní rady ČNB a společně s dalším členem Oldřichem Dědkem hlasovali proti zvyšování úrokových sazeb.

Dle Luďka Vainerta se za případným zvolením Michla skrývá nejspíše Zemanův postoj, že snaha zmírnit inflaci zvyšováním úrokových sazeb je chybou.

„Znamenalo by to, že dává ruce pryč od současného vedení ČNB,“ podotkl pro ČT 24. Dále k výběru dodává, že je „tak radikální, že by Českou národní bankou otřásl“.

Důvodem je zejména fakt, že Michlův postoj v radě je menšinový. Je zde dokonce považován za enfant terrible, což v překladu znamená hrozné dítě. Jedná se o francouzské označení dítěte, které uvádí přítomné do rozpaků svou upřímnou prostořekostí.

ČNB je zodpovědná za dozor nad finančním trhem a za utváření měnové politiky. O těchto zásadních opatřeních rozhoduje sedmičlenná rada. Do ní prezident jmenuje guvernéra a viceguvernéry. A právě to by mohlo změnit směřování ČNB. Prezident totiž kromě guvernéra bude vybírat i další dva členy rady.

Zatím však není nic jisté. „Prezident je takový black box. Nikdo neví, co nakonec z té skříňky vyjde,“sdělil zdroj z nejvyšších finančních kruhů pro Lidovky.

Zdroj: CNN Prima NEWS, ČT 24, Seznam Zprávy, Lidovky

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články