Bankovky vydané v letech 1995 až 1999 v červnu přestanou platit

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
penize zena
Zdroj: Shutterstock

Na první pohled vypadají skoro stejně, ale díky drobným úpravám vzoru stahuje Česká národní banka z oběhu staré bankovky. Nahradí je nový vzor, který má například širší stříbrný proužek.

„Stahované starší vzory bankovek jsou od těch, které nadále zůstávají v oběhu, nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku – ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku,“ uvádí na svém webu ČNB.

„Tento proužek je u stahovaných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco nejnovější vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky,“ vysvětluje prohlášení.

Jedná se konkrétně o bankovky nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999.

Tyto již neplatné bankovky bude možné po dobu dvou let od skončení jejich platnosti, tedy do 30. června roku 2024, vyměnit na pobočkách všech bank.

Po uplynutí dvou let bude stále možné tyto bankovky vyměnit za platné, ale pouze na pobočce České národní banky, a to po neomezenou dobu.

V obchodech už s nimi nezaplatíte

Dejte si pozor, jaké bankovky máte v peněžence, dle prohlášení ČNB s nimi již od 1. července 2022 nezaplatíte, a to bez výjimek.

„S výjimkou úvěrových institucí provádějících pokladní operace a České národní banky není nikdo povinen přijímat nebo vyměňovat neplatné bankovky. Obchodníci nejsou povinni přijímat od zákazníků neplatné peníze jako úhradu za zboží a mají ze zákona právo takové peníze odmítnout,“ upozorňuje ČNB.

A dodává: „Pokud jakákoli právnická osoba nebo směnárník neplatné bankovky přijmou, nesmí je vrátit do oběhu. Tato povinnost slouží zejména k ochraně občanů, kterým by měla zajistit, že v peněžním oběhu obdrží pouze taková platidla, která jsou pravá a platná a která mohou při dalších platbách bez potíží využít, což v případě neplatných bankovek nemohou.“

Propukne sběratelské šílenství?

Tato situace možná někoho přiměje k notafilii, což je sběratelský obor, který se věnuje sběratelství bankovek (papírových platidel) a nauce o nich.

Jako tomu bylo již mnohokrát v minulosti, staré bankovky vyřazené z oběhu totiž mohou po čase zvýšit svou hodnotu hned několikrát.

Zdroj: ČNB

Autor: Veronika Holcová



Související články