Piráti chtějí poslat lidem až 800 korun. Vláda to ale už předtím odmítla

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Penize Koruny
Zdroj: Shutterstock

Jedním z nejvíc skloňovaných témat na tuzemské politické scéně je energetická krize. O jejím řešení se chce vláda intenzivně bavit v nejbližších dnech. Soulad napříč koalicemi ale zatím chybí. Vláda už dříve naznačila, že odmítá plošná řešení. S jedním takovým ale v úterý přišli Piráti.

O dopadu energetické krize na občany České republiky se mluví už dlouho. Řešení ale vláda Petra Fialy stále ještě hledá. Jak jsme psali nedávno zde, některé z vládních stran uvažují o zvýšení životního minima, které by zacílilo pomoc na ty nejchudší občany.

Piráti chtějí posílat peníze všem

Se svým návrhem přispěchala i Česká pirátská strana. „Myslíme si, že stát by rozhodně neměl těžit z drahoty a že by naopak část těchto daňových výnosů měl lidem vrátit,“ uvádí na webových stránkách strany předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek.

„Navrhujeme bonus na energie, který by se měl pohybovat kolem 400 až 800 korun na jednu rodinu. To by byla částka, kterou by rodiny pocítily. Promítlo by se to do jejich rozpočtů a je to věc, která by pomohla nejen nízkopříjmovým domácnostem, ale i střední třídě,“ doplnil podle CNN Prima NEWS na tiskové konferenci.

Peníze, které by pokryly tento výdaj státu, chtějí Piráti získat buď prodejem emisních povolenek nebo z podílu ze zisku polostátního ČEZu.

Zbytek koalice plošnou pomoc odmítá

To, co Česká pirátská strana navrhuje, je ovšem plošné řešení. To už předtím současná vláda odmítala. Dokonce krátce po svém zvolení zastavila ta plošná opatření, která ještě stihli schválit její předchůdci, jednalo se například o odpuštění DPH.

Toho si je vědoma i strana Pirátů. „Koalice bude v následujících dnech o vhodném způsobu řešení energetické krize velmi intenzivně jednat. Piráti budou v rámci těchto jednání prosazovat bonus na energie nebo hledat řešení co nejbližší tomuto principu,“ vysvětlil pro ČTK Michálek.

Jednání budou zřejmě dlouhá

Ostatní strany pětikoalice shodně uvedly, že se o všech návrzích musí velmi intenzivně jednat. To potvrdil CNN Prima NEWS i poslanec KDU-ČSL Marek Výborný.

„Pětikoalice se má sejít v úterý v podvečer. Nedokážu odpovědět, jak se k tomu postavíme. O růstu cen energií jsme před chvílí diskutovali i na schůzi koalice SPOLU a přeneseme to na večerní jednání,“ řekl o pirátském návrhu poslanec.

Zdroj: ČTK, CNN Prima NEWS, Piráti, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články