Vláda chce zvýšit životní minimum. Na kolik si lidé přijdou?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Penize ceske koruny
Zdroj: Profimedia

Česká vláda stále ještě hledá cestu, jak pomoci lidem, kteří jsou nejvíce ohroženi energetickou chudobou. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) by mohlo pomoci zvýšení životního minima. Ministr financí chce ale o této možnosti ještě jednat. Životní minimum má totiž vliv na další sociální dávky.

Jak už se vláda Petra Fialy několikrát vyjádřila, energetickou krizi chce řešit co nejvíce cíleně. Nehodlá tedy pokračovat v plošných opatřeních, například odpuštění DPH, která na konci vládnutí schválilo hnutí ANO společně s ČSSD.

Zvýšení minima je rychlé a efektivní

Podle některých členů vlády by bylo řešením navýšení životního minima. Tím by se, například podle Víta Rakušana, pomohlo těm, kteří to nejvíce potřebují, a navíc ještě velmi rychle.

„Ministr průmyslu Síkela bude příští týden představovat na jednání koaliční pětky (šéfové koaličních stran) opatření proti energetické chudobě. Příklad opatření je valorizace životního minima. Je to obrovsky rychlá záležitost. Je to nařízení vlády,“ uvedl ministr vnitra pro Českou televizi.

Životní minimum automaticky zvýší další dávky

K tomuto postupu se vyjádřil i Zbyněk Stanjura (ODS) coby ministr financí. Podle něj je to možné řešení, vláda ovšem musí mít na paměti, že je životní minimum navázáno na další sociální dávky.

Když se totiž zvýší životní minimum, více rodin pak dosáhne například na přídavky na děti či na porodné. Vzrostou také příspěvky pro pěstouny či příspěvek na péči. Od životního minima se také odvozují alimenty a nezabavitelná část peněz u dlužníků.

Ministr financí nyní pracuje na novele státního rozpočtu, kde se zřejmě pokusí tento krok zohlednit. Stejně jako mimořádnou pomoc Ukrajině, která do rozpočtu rovněž zasáhne. Podle ČTK ale Stanjura s výrazným zvýšením státního dluhu nepočítá.

Pobírající by si mohli přijít na necelých sedm set korun

Výše životního minima se naposledy změnila v dubnu roku 2020. Tehdy vrostlo o 13,2 procenta a mělo zohledňovat zdražování, ke kterému došlo v roce 2019.

Aktuálně je výše životního minima 3860 korun, pokud žije člověk sám. Pokud žije v domácnosti, tak první osoba pobírá 3550 korun, druhá 3200. Děti do šesti let věku mají nárok na 1970 korun, od šesti do 15 let na 2420 korun a od 15 do 26 let pak na 2770 korun.

Podle dat, která Česká televize uvedla na základě dat Českého statistického úřadu, vzrostly ceny pro koncového spotřebitele zhruba o 17 procent. Pokud by se to mělo odrazit v životním minimu ve stejné výši, pro jednoho člověka by se tak dávka zvedla zhruba o 660 českých korun.

Zdroj: Česká televize, ČTK

Autor: Markéta MladáSouvisející články