Carmina Burana opět v Praze. Pod vedením Martina Šandy ji uvede Bohemian Symphony Orchestra Prague

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
carmina burana
Zdroj: Bohemian Symphony Orchestra Prague

Světoznámé dílo hudebního skladatele Carla Orffa zazní v pondělí 6. června ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Orchestr doplní Bohemia Choir Prague, dětský sbor Rokytka a sólisti světové úrovně. Dalším lákadlem na akci je připravená světelná show.

„Málokteré klasické dílo se těší takové oblibě napříč generacemi i posluchači různých hudebních žánrů,“ uvedl v tiskové zprávě pořadatele dirigent Šanda o nastudovaném díle.

Zatracovaná kantáta

Carmina Burana je dílo německého skladatele Carla Orffa premiérované roku 1937, složené na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, moralistických, milostných, pijáckých a jiných básní a písní. Tyto texty pocházejí z 11. až 13. století a sepsány byly kolem roku 1230.

Cyklické skladbě pro sólové hlasy (soprán, tenor a baryton), sbor, dětský sbor a orchestr asi nejvíce odpovídá forma kantáty. Dělí se do šesti tematických celků (písně milostné, pijácké, o jaru, štěstěně) a je první z Orffovy trilogie Trionfi. Ta dále obsahuje dvě další kantáty Catulli Carmina a Trionfo di Afrodite.

Nejhranější je ovšem kantáta první, Carmina Burana. Podle dobových kritiků a posluchačů bylo dílo určeno k rychlému zániku. Obrovské slávy se dočkalo až po konci druhé světové války.

Skladatel, pedagog, multiinstrumentalista a botanik

Carl Orff byl německý skladatel expresivní hudby a pedagog, po kterém je pojmenován instrumentář tzv. Orffových nástrojů pro výuku hudební výchovy, který je používán snad všude na světě. Od útlého mládí hrál na nespočet hudebních nástrojů a byl vášnivý botanik. Jako pedagog prosazoval spojení hudební výchovy s výchovou pohybovou, hudby s pohybem a akcí. Jeho nejznámějším a nejhranějším dílem je právě první část trilogie Trionfi, Carmina Burana.

Úryvky z díla jsou pro svou epičnost často využívány do filmů či reklam. Právě úvodní skladba kantáty, O Fortuna byla použita v nespočtu filmů a televizních spotů. Dle tiskové správy vydané pořadatelem k příležitosti pondělního koncertu, byla O Fortuna vyhlášena jednou z nejužívanějších skladeb hudebního průmyslu.

Jako sólisté se představí světově známá česká sopranistka Noema Erba, hostující sólista Národního divadla barytonista Jakub Tolaš a sólista Národního divadla tenorista Josef Moravec. Taktovky se ujme šéfdirigent a zakladatel Bohemian Symphony Orchestra Prague Martin Šanda, který úspěšně soubor vede již od roku 2013.

Základní formaci orchestru tvoří 70 hráčů a dle nacvičovaného díla je možné orchestr doplnit o další hráče. Díky této své variabilitě je ideálním tělesem pro nacvičení tak náročného díla, jako je Orffova Carmina. Provedení si totiž žádá nadstandardní obsazení v sekci bicích nástrojů a celkově v pondělí koncert provede 160 umělců.

Zdroj: Bohemian Symphony Orchestra Prague, OperaPlus

Autor: Veronika HolcováSouvisející články