Část Senátu se bude v září opět měnit. Kandiduje například expremiér, lékař i herec

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Volby Urny
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Poslední víkend v září nebudou probíhat pouze komunální volby, ale v některých okrscích také volby senátní. Politická uskupení tak nyní vydala své oficiální kandidátky, kde se objevilo několik zajímavých jmen. Například současný předseda Senátu Miloš Vystrčil, expremiér Vladimír Špidla či herec Tomáš Töpfer.

Volby do Senátu se konají každé dva roky, ale vždy jen v určitých senátních obvodech. Pravidelně se obměňuje totiž vždy jen jedna třetina senátorů, jejichž mandát je šestiletý. Volby jsou dvoukolové, přičemž do druhého kola postupují dva kandidáti s největším počtem hlasů z kola prvního.

O post senátora je letos menší zájem

Letos se bude volit ve 27 senátních obvodech, například v Berouně, Liberci, Karlových Varech, Brně a v některých částech Prahy. První kolo volby proběhne zároveň s komunálními volbami, tedy 23. a 24. září 2022, druhé kolo potom o týden později, tedy 30. září a 1. října 2022.

Jména svých kandidátů musela politická uskupení oznámit příslušným úřadům do úterý do 16. hodiny. Registrační úřady nyní žádosti zkontrolují a potvrdí jejich správnost.

Podle informací ČTK se letos rozhodlo kandidovat 180 uchazečů, což je méně, než tomu bývalo dříve. Například v roce 2016 se do volebního klání přihlásilo 230 lidí.

Předseda Senátu vyzve stíhanou kandidátku z ANO

Politické strany tak už své uchazeče představily. Někteří budou svou funkci obhajovat, jako například první místopředseda Senátu Jiří Růžička (TOP 09), ale také současný předseda Senátu Miloš Vystrčil, který bude kandidovat pod hlavičkou ODS opět na Jihlavsku.

Zajímavé je, že se proti němu postaví Jana Nagyová (dříve Mayerová) z hnutí ANO. Tato kandidátka je ovšem vedena jako obviněná v kauze Čapí hnízdo spolu s předsedou hnutí Andrejem Babišem.

Nechybí populární osobnosti

Objeví se tam ale také lidé, kteří se v politice angažovali už dříve. Příkladem je expremiér Vladimír Špidla (ČSSD) či poslankyně Hana Kordová Marvanová kandidující za ODS. Hovořilo se také o bývalém místopředsedovi ČSSD Zdeňku Škromachovi, ten si ale kandidaturu nakonec rozmyslel.

Na kandidátkách nechybí ani jména známých osobností. Za ODS kandiduje například herec a ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer. O místo v Senátu má zájem i producent Janis Sidovský (Senátor 21) a TOP 09 nominovala známého kardiologa Jana Pirka.

Zdroj: ČTK, Aktuálně, iDNES, ČSSD, TOP 09, ODS

Autor: Markéta MladáSouvisející články