Tomáš Zima oficiálně zahájil svou prezidentskou kampaň a jezdí po Česku v retro sanitce

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Tomas Zima
Zdroj: Renata Matějková / CNC / Profimedia

Bývalý rektor Univerzity Karlovy a vedoucí prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima oznámil svou kandidaturu v květnu tohoto roku. Nyní zahájil oficiální kampaň a objíždí voliče s retro sanitkou.

Zima je aktivní zejména na facebooku, kde sdílí videa a vysvětluje, proč se rozhodl kandidovat.

Ve svých videích zmiňuje výzvy, které čekají Českou republiku. Mezi ty patří především drahota, zvyšování cen energií a ceny pohonných hmot.

Zima dále ve videích říká, že by chtěl, aby se v zemi všichni cítili bezpečně a spokojeně. Prezident má hlavně lidi spojovat, což prezident Miloš Zeman dle něj nečiní, a naše země je proto rozdělená.

Pod videi zveřejněnými na facebookových stránkách nemá zatím moc podporovatelů. Někteří zde zmiňují i jeho členství v KSČ. Jiní si neberou servítky a označují jej za „nevolitelného“.

Pro kampaň zvolil retro sanitku

Zima ke kandidatuře využívá jako rekvizitu retro sanitku. S ní jezdí na setkání a sbírá podpisy. Někteří měli podle serveru iDNES za to, že sanitka má připomínat dobu před rokem 1989, kdy on sám byl členem KSČ.

„To ne, to ne, to v žádném případě. Má to připomínat můj vztah ke zdravotnictví, k mé profesi. Nechci si v 56 letech hrát na to, že budu jezdit na motorce, když jsem na ní nejezdil, ani nejsem multimiliardář, abych si pořizoval karavan za mnoho milionů,“ uvedl v narážce na Andreje Babiše a Petra Pavla.

„Ptali se mě, čím budu jezdit. Dřív byl v kampani autobus Zemák, dnes se objevil luxusní karavan, někdo jezdí na harleyi. Já jsem zvolil sanitku. S takovouto sanitkou jsem jako lékař jezdil, když jsem byl na vojně,“ řekl Zima při začátku kampaně médiím k volbě dopravního prostředku a dodal, že stará sanitka ani nevyvolá pocit, že se něco stalo a zasahují lékaři.

Aktuálně chce se sanitkou jezdit po Čechách i na Moravě a sbírat hlasy potřebné ke kandidatuře. „Už se blížíme deseti tisícům,“ pochlubil se ohledně sesbíraného počtu podpisů.

„Jako motto kampaně jsme zvolili Země bez extrémů, protože jakýkoli extrém nejen v politice, ale i v lidském chování je vždycky špatný. Medicína mě naučila, že v době, kdy před sebou máte pacienta, který je v bezvědomí, musíte zachovat chladnou hlavu a postupovat podle určitých algoritmů tak, abyste tomu pacientovi pomohli,“ dodal Zima ke svému předvolebnímu programu.

Kde podepsat petiční archy, naleznete na webových stránkách Tomáše Zimy, stejně jako veškeré informace o tomto kandidátovi.

Zdroj: Facebook, Přehledně 24, Tomáš Zima, iDNES

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články