Podnikatel Tomáš Březina dle ředitele své kampaně sesbíral potřebných padesát tisíc podpisů ke kandidatuře na prezidenta

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Tomas Brezina
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Podnikatel Tomáš Březina oznámil svou kandidaturu v dubnu a nyní má již dle ředitele své kampaně Jaroslava Navrátila potřebných padesát tisíc podpisů od občanů. Počet a pravost podpisů musí být nejprve ověřena, a Březina tak ve sběru podpisů i nadále pokračuje.

Tomáš Březina, kterému se přezdívá betonový král, založil v 90. letech firmu Best. Ta se zabývá prodejem stavebních prvků a minulý rok ji prodal za blíže nespecifikovanou cenu, která se měla pohybovat mezi třemi až čtyřmi miliardami, společnosti Dek.

Betonový král objíždí pobočky Bestu

V rámci své kampaně nyní Březina objíždí pobočky své bývalé firmy a debatuje se zaměstnanci.

Během své kampaně uvedl, že Česko potřebuje prezidenta, který není „součástí beztvaré hmoty“. Podotkl také, že ostatní kandidáti budou voličům splývat, zatímco on chce být „kandidátem jiného typu“.

Na svých webových stránkách má uvedeno: „Nikdo mě neovládá, nikdy jsem nebyl ničí loutka, prezidentskou kampaň si platím sám.“

S politikou má krátkodobé zkušenosti

S politikou má podnikatel Březina již zkušenosti, ale pouze krátkodobé. V letech 1996 až 1998 patřil mezi občanské demokraty a po svém zvolení zasedl do rozpočtového výboru a stálé komise pro bankovnictví.

Když však vznikla v reakci na skandál s financováním ODS strana Unie svobody, přeběhl do ní společně s dalšími 30 poslanci ODS. Po několika týdnech pak z osobních důvodů opustil politiku a vrátil se k podnikání.

K ODS měl i nadále blízko, a v roce 2006 dokonce slíbil vyplatit 3 000 korun každému zaměstnanci, pokud by ODS uspěla ve volbách a sestavila vládu.

V roce 2013 se do politiky chtěl vrátit a stal se lídrem kandidátky ve Středočeském kraji za hnutí ANO. Poté si to ale rozmyslel a z kandidátky odstoupil s tím, že si není jistý, zda ANO dokáže přispět „ke znovuobnovení reálné politické pravicové scény“. Na kandidátce jej nahradila Jaroslava Pokorná Jermanová.

Termín prezidentských voleb bude vyhlášen předsedou Senátu Milošem Vystrčilem v létě. Podmínkou účasti ve volbách je 50 tisíc podpisů od občanů, 20 podpisů od poslanců nebo 10 podpisů od senátorů. Dále musí kandidát splnit podmínku 40 let věku.

Největšími kandidáty na vítěze jsou generál Petr Pavel a Andrej Babiš, kteří však svou kandidaturu oficiálně nepotvrdili. Dále jsou mezi kandidáty například Danuše Nerudová, Tomáš Zima či Josef Středula.

Zdroj: Seznam Zprávy, Twitter, iDNES, Tomáš Březina, Česká televize, Novinky

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články