Část ulice Korunovační bude přejmenována na Ukrajinských hrdinů. Praha chystá i další změnu názvu

od Anna-Marie Rabová
< 1 minuta čtení
ulice ruska
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Zastupitelé hlavního města Prahy pověřili městskou radu, aby schválila přejmenování části ulice Korunovační na ulici Ukrajinských hrdinů. Návrh už ve středu podpořila i místopisná komise magistrátu. Informace se objevila na portálu hlavního města Prahy.

Doporučení místopisné komise je ke schválení nových názvů míst v metropoli nutné. Návrh na změnu názvu může podat kdokoliv, v tomto případě to bylo zastupitelstvo Prahy 6.

Ulice Ukrajinských hrdinů

Válka na Ukrajině se už teď promítá do tradičních názvů výrobků i míst. Změnu názvu své tradiční zmrzliny avizovala třeba společnost Prima. Ruská zmrzlina tak bude už od dubna známá jako Ukrajinská.

Pozadu nezůstávají ani města. Zastupitelstvo města Česká Lípa už v minulém týdnu oznámilo přejmenování ulic Moskevská a Ruská na ulice Křížová, respektive Vilová.

Část ulice Korunovační na Praze 6 se nově bude jmenovat Ukrajinských hrdinů. Návrh v tomto týdnu podpořil i primátor města Zdeněk Hřib, jak jsme psali zde.

Toto přejmenování se týká jen té části ulice, v níž kromě budovy Velvyslanectví Ruské federace nesídlí žádní lidé či firmy.

„V daném území nesídlí žádná fyzická osoba, která by si musela měnit občanský průkaz, ani zde není zapsáno sídlo žádné právnické osoby vyjma Ruské federace,“ potvrdil radní Jan Chabr.

Na rozdíl od obyvatel dvou přejmenovaných ulic v České Lípě si tak nebudou muset žádní Pražané měnit doklady.

Přejmenován bude i most

Železniční most, který se nachází v blízkosti ulice Ukrajinských hrdinů, bude pojmenován po Vitaliji Skakunovi jako Skakunův most.

Vitalij Skakun zahynul v první den války na Ukrajině dne 24. února ve městě Cherson, když odpálil most, aby zabránil dalšímu postupu ruské armády.

Skakun je dnes vnímán jako ukrajinský válečný hrdina. Spojení jeho jména s blízkou ulicí tedy dává smysl.

Zdroj: Hl. m. Praha, Novinky

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články