Další změna názvu kvůli válce? Ulice Korunovační se má stát ulicí Ukrajinských hrdinů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ulice ruska
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Začalo to přelepováním některých cedulí v Praze ukrajinskými vlajkami. Na označení ulice Ruská se hned potom, co vypukla válka na Ukrajině, objevila žlutá a modrá barva. Následně se ale začalo mluvit o tom, že některé části měst, jejichž název nějakým způsobem Rusko připomíná, skutečně změní jména.

Od Ruska se po jeho agresivní invazi na Ukrajinu snaží oprostit kdekdo, proto není divu, že i mnoho společností mění své názvy. Například Ruská zmrzlina bude přejmenována na Ukrajinskou, lucemburská vodka Stolichnaya zase skončí pouze jako Stoli.

Co se týče názvů ulic a čtvrtí v České republice, je ale situace také velmi zajímavá. Zpočátku se sice málokterá městská samospráva z důvodu náročnosti a zmatku s novými adresami k nějakým krokům odhodlala, později se ale začaly dít velké věci.

Ukrajinských hrdinů

Už 16. března bylo oznámeno zastupitelstvem města Česká Lípa, že ulice Moskevská se bude nově jmenovat Křížová a ulice Ruská se přejmenuje na Vilovou. Teď dochází k další změně. Korunovační ulice na Praze 6 bude možná pojmenována na ulici Ukrajinských hrdinů.

„Vítám a podporuji návrh přejmenovat ulici u ruské ambasády z Korunovační (respektive její neobydlenou část) na Ukrajinských hrdinů. Neuvěřitelnou odvahu ukrajinských bojovníků, kteří už skoro měsíc brání svoji vlast před bezprecedentní agresí ruského diktátora Vladimira Putina, je na místě náležitě ocenit,“ napsal na svém facebooku primátor Prahy Zdeněk Hřib.

Radnice Prahy 6 navrhla změnu názvu pražskému magistrátu již 28. února. Místní názvy totiž podle Pražské drbny, schvaluje právě magistrátní místopisná komise. Ta potom předává celou věc radě hlavního města, a tak městské části nemohou ulice na svém území přejmenovat bez podpory magistrátu.

Přejmenován bude možná i most

Ulice Korunovační vede částečně také přes most, který by mohl podle aktuálních informací také dostat nový název. Pokud ke změně jména místa dojde, bude se nově jmenovat po ukrajinském ženistovi Vitalii Skakunovi. Podle mnoha lidí si Ukrajinci tuto poctu zaslouží.

Pokud skutečně na změny dojde, bude si muset ruská ambasáda vybrat novou adresu ze dvou možných míst: Ukrajinských hrdinů nebo náměstí Borise Němcova, zavražděného ruského opozičního politika a významného kritika Kremlu.

Není jasné, zda dojde v budoucnu k dalšímu přejmenovávání ulic a čtvrtí, podle mnoha odborníků je to ale velmi pravděpodobné, lidé se totiž snaží vyjádřit solidaritu Ukrajině, jak je jenom v jejich silách. A tímto gestem rozhodně dělají krok, který je velmi dobře viditelný.

Lidé na návrh na přejmenování reagují různě, spíše jej ale zavrhují jako zbytečný, finančně nákladný a vázaný na aktuální geopolitickou situaci. Někteří Hřibovi sledující tak navrhují, aby potenciální nový název ulice byl nadčasový, aby se za několik let nemusel znovu měnit.

Zdroj: Pražská drbna, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články