Čeká nás sněhová nadílka. Na silnicích to bude klouzat, dávejte pozor na uježděný sníh

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
dopravni nehoda
Zdroj: Václav Šlauf / MAFRA / Profimedia

Husté sněžení dnes můžete očekávat po celém území naší republiky. Už ve čtvrtek brzy ráno začalo sněžit, silnice jsou mokré a při řízení je nutné dbát opatrnosti.

Hustě sněží v Jihočeském, Olomouckém nebo Zlínském kraji. Spadnout by mělo až 15 centimetrů, na východě Moravy dokonce o deset více. Posypové vozy tak mají spoustu práce. Ještě než vyjely, se stala spousta dopravních nehod.

Problémy jsou po celé republice

Provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec uvedl: „S ohledem na aktuální intenzivní sněhové srážky a teploty pohybující se okolo bodu mrazu byl v 5:25 zahájen výjezd všech 21 posypových vozů Brněnských komunikací. Upozorňujeme řidiče na nutnost opatrné jízdy.“

Nejinak to vypadá ani v jiných velkých městech, kde jsou technické služby v provozu už od brzkého rána. Na Znojemsku hustě sněžilo před šestou hodinou ranní. „Na vozovky vyjíždí všechny radlice i posyp. Vzhledem k rychlosti a síle sněžení je třeba počítat s místní nesjízdností a čekáním na odstranění sněhu z vozovky,“ popsali v hlášení krajští silničáři.

Redaktorka České televize Veronika Gecová, která informace o počasí podala, hlásila problém na Hlubickém kopci, který je komplikacemi v podobných podmínkách známý. „Už teď tady začínají auta zpomalovat a dál nad kopcem se začíná tvořit kolona. Auta jezdí pomaleji i na dálnici D1. Víme i o problémech v autobusové dopravě, konkrétně na linkách na Znojemsku, v okolí Rajhradu, Ivančic i Brna.“

Podobná situace je ve Zlínském i Olomouckém kraji. Silničáři jsou v pohotovosti, podle předpovědi bude sněžit celý den a bude nutné vyslat na silnici veškerou techniku. Jak to vypadá na Šumpersku, řekl dispečer místní správy silnic.

„Vozovky jsou holé, mokré a sjízdné, na inertech je ujetá sněhová vrstva s posypem. Veškerá technika bude v terénu.“ Řidiči by měli jízdu přizpůsobit vozovce a věnovat se řízení. Je na místě velká opatrnost, protože sněhu bude během dne ještě přibývat.

Výjimkou nejsou drobné nehody ani ty závažnější

Na Olomoucku se očekává husté sněžení. „Před chvílí jsem posílal do terénu sypače, začal poletovat sníh a bude se to stupňovat. Provádějí základní posyp. V 08:00 se vymění směna a pojedou naplno. Vozovky jsou většinou suché, místy vlhké a místy již leží slabá sněhová vrstva. Podle předpovědi bude sněžení celodenní záležitost,“ řekl pro ČT dispečer silničářů.

Teploty se pohybují kolem nuly, v kombinaci se sněhem se ale jedná o to nejhorší počasí pro řidiče. Sníh bude uježděný, špatně se bude odstraňovat a řidiči si musí dávat velký pozor. Silnice se musí také nasolit nebo posypat drtí. Sníh už ale může být ujetý a bude to klouzat.

Techniky ani řidičů ale není tolik, aby mohli všichni vyjet na všechny silnice. Jak řekl dispečer Jihočeského kraje Martin Šulista, přednost mají vozovky I. tříd. „Přibližně mezi 2:30 a 4:00 vyjela do terénu veškerá naše technika. Postupně odstraňujeme sníh, kde to je možné, solíme, jinde sypeme inertem.“

V Jihočeském kraji už od rána evidují více jak 40 dopravních nehod. Naštěstí jsou většinou bez zranění nebo jen s lehkými poraněními. „Pouze ve třech případech musela na místo vyrážet záchranná služba. Okolo šesté hodiny sjelo auto u Petříkova na Českobudějovicku do rybníka, zasahovali tam záchranáři. Před 7:00 se u Dubičného srazilo osm aut,“ uvedl redaktor ČT Martin Štěpánek.

Nový sníh bude mokrý a těžký, může lámat větve stromů a řidiči by měli dbát zvýšené opatrnosti. Sníh bude padat průběžně po celý den po celém území České republiky, nejvíce na Moravě.

Zdroj: Česká televize

Autor: Raina TomanováSouvisející články