Ceny mléčných výrobků rostou. Od ledna příštího roku se připravte na výrazný skok

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mlecne vyrobky
Zdroj: Shutterstock

Rostou ceny elektřiny, pohonných hmot, dá se tedy očekávat, že v souvislosti s tím porostou částky za produkty také v mnoha dalších průmyslech. V nedávné době oznámila zdražení mnohá pekařství, teď jsou to zase mléčné výrobky. Jejich cena přitom poroste nahoru doslova raketově.

Všechno bohužel souvisí se vším. A tak jsou téměř všechna odvětví nucena přizpůsobovat se tomu, co se ve světě děje, a zdražovat své produkty, aby nedošlo ke krachu. Mlékárny a firmy vyrábějící mléčné výrobky obecně budou muset jít od nového roku s cenami nahoru.

Největší česká mlékárna Madeta nedávno oznámila, že od ledna roku 2022 bude muset u svých mléčných výrobků výrazně zvednout cenu. A to dokonce více než ještě před pár měsíci očekávala. Jakého zdražení se tak občané České republiky dočkají?

Více než 10 %

Ještě před časem Madeta mluvila o tom, že bude muset po novém roce zdražovat o několik procent. Zástupci firmy ale předpokládali, že to bude maximálně o 2 až 3 procenta. Jenomže teď jsou informace jiné. Má jít podle všeho o zdražení vyšší než 10 %.

„Sice jsem před několika týdny předpokládal, že zdražíme o dvě až tři procenta, bude to ale o víc, a vůbec mě to netěší. Všechny vstupy neustále zdražují, energie, nafta, obal. Prostě všechno. A my nemůžeme prodávat pod cenou,“ řekl generální ředitel firmy Milan Teplý.

Kromě toho, že rostou náklady, předpokládá se také, že se zdražováním klesne kupní síla v zemi. Firmy proto nemají v podstatě jinou možnost než jít s cenami nahoru. Tím pádem by měl pak vzniknout tlak na vyšší mzdy.

Úsporná opatření

Nejen Madeta, ale i další firmy již v minulosti přijaly úsporná opatření, která měla pomoci šetřit energii a vodu a nějakým způsobem se pokusit vyvážit ztráty, které zkrátka s globálním zdražováním přicházejí.

Jenomže situace se stále horší a úsporná opatření už nestačí. Mlékárny pociťují problémy prakticky ve všech činnostech od výroby až po export.

Bohužel nejsou jediné a je třeba do budoucna počítat se zdražováním i dalších spotřebních výrobků. Česká republika přitom není jediná, kdo se s problémy potýká.

Zdroj: idnes.cz, novinky.cz, irozhlas.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články