Ceny paliv stále rostou. Známe částku, o kterou si za pohonné hmoty připlatíte

od Raina Tomanová
< 1 minuta čtení
tankovani paliva
Zdroj: Shutterstock

Čerpací stanice prodávají benzin i naftu o několik haléřů dráž, než tomu bylo minulý týden. Vyplynulo to ze statistik, které přinesla společnost CCS.

Natural 95 patří mezi nejprodávanější benzin, aktuálně se po České republice prodává litr za 31,88,- Kč, před týdnem byl ale o 30 haléřů levnější, jak informuje ČTK.

Ceny pohonným hmot jsou v krajích různé

Ceny pohonných hmot sleduje společnost CCS a za poslední týden je opravdu vidět zdražení. Cena benzinu, která je nyní, byla naposled loni v únoru.

Nafta zdražila také, ale oproti benzinu jen o 19 haléřů. Ve středu se vyšplhala na 29,75 koruny za jeden litr. Nejlevněji tankují řidiči v Karlovarském kraji, kde je průměrná cena benzinu 31,50 koruny. Nejlevnější naftu natankujete zase v Jihočeském kraji, kde oproti průměru stojí 29,26 koruny.

Pokud bydlíte v Praze, na čerpacích stanicích si značně připlatíte, na rozdíl od jiných krajů. Benzin je tu průměrně za 32,63 korun, naftu koupíte za 30,44 koruny za litr.

Podle údajů CCS stál před rokem benzin o více než šest korun méně než letos. Za naftu řidiči minulý rok platili o necelé čtyři koruny méně.

Mezi další oblíbené pohonné hmoty patří LPG nebo CNG

LPG nebo CNG se těší v posledních letech čím dál větší popularitě. Přestavba auta na tato paliva je sice dražší, ale vrátí se vám během několika let, protože ušetříte právě při tankování.

Zemní plyn se do aut používá buď ve stlačené (CNG) nebo zkapalněné formě (LNG). LPG je zase ropný plyn, je označovaný také jako propanbutan. Tato dvě paliva mohou výrazně ušetřit i několik tisíc ročně. Alternativní paliva mají navíc nízké emise.

Na internetu si můžete lehce porovnat všechna paliva v závislosti na tom, jestli máte LPG, CNG nebo jezdíte na klasický benzin. Zjistíte tak, jaký pohon bude pro vaše auto nejlepší.

Autor: Raina TomanováSouvisející články