Cermat pod útokem rodičů i učitelů. Víme, na co si nejvíce stěžují a proč

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
maturita zkousky
Zdroj: Magdalenagalkiewicz/Shutterstock.com

Na sociálních sítích se čím dál častěji objevují stížnosti na účet Cermatu od rodičů žáků. Těm se nelíbí způsob přijímacích zkoušek. Podle nich nebral ohled na distanční výuku. Cermat, který zkoušky vyhodnocuje i se zaměřuje na jejich kvalitu, se od napadení zcela brání. Testy a jejich výsledky bude muset zkontrolovat ministerstvo školství. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Největší vlna kritiky ze strany rodičů i studentů byla na zkoušku z matematiky. „Byl jsem na prvním termínu. A bylo to hodně, hodně těžké. Samozřejmě jsem se připravoval i sám, nejel jsem jen podle výuky ve škole. Tušil jsem, že on-line výuka možná nebude stačit na přijímačky, ale takhle těžké jsem to fakt nečekal,“ řekl pro CNN Prima NEWS čtrnáctiletý Jan Pavelka z Kroměříže.

Problém s testy měli posléze i rodiče žáků devátých tříd. Na facebookovou stránku Jednotné přijímačky, kterou spravuje samotný Cermat, napsala i Lucie Tesařová: „Neskutečný. Každý rok jsou nějaké problémy, co se týče Cermatu. Jde vidět, že si z toho opravdu nic neděláte a nepřemýšlíte. Zkuste si poposednout, třeba by vám došlo, že se rok téměř neučilo.“

Testy jak pro učitele matematiky, rozčilují se rodiče

„Osobně mi přijímačky přišly, že to jsou testy pro učitele matematiky a českého jazyka. Ne pro žáky, kteří se učí skoro rok doma,“ přidala se ke kritickým reakcím na internetu Magdalena Boudníková. Podobně negativní reakce se na internetu začínají objevovat čím dál častěji.

Na Cermat se obrátili i někteří učitelé. „Hned jsem si spočítala testy z obou dnů a jako první mě bouchlo do očí, že v pondělí byl test výrazně těžší než v úterý. Už to je samo o sobě špatně. Ten, kdo psal jen ten pondělní, je znevýhodněn, a i u ostatních to může s výsledky zamíchat,“ řekla v rozhovoru pro server EDUzin učitelka matematiky Štěpánka Baierlová.

Učitelka Baierlová se nechala slyšet, že argumentaci Cermatu, že testy byly už v lednu hotové, zkrátka nepřijímá. Podle jejích slov se učitelé museli žákům na distanční výuce přizpůsobit, ale Cermat pro to neudělal vůbec nic. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Pedagog Martin Baxa a místopředseda strany ODS se k věci také vyjádřil: „Cermat připravil zkoušku z matematiky dle hesla ‚my jim ukážeme, zač je toho loket‘. Co (si) tím experti v Cermat dokazují?!“ napsal naštvaně. Robert Plaga, ministr školství, dle jeho slov skutečně nic neudělal.

„České školy byly uzavřeny po většinu školního roku a distanční výuka nemohla plnohodnotně nahradit výuku prezenční, zejména u žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí,“ napsal politik.

Cermat takové redukce nemůže dělat, míní ředitelka Cermatu

„Ministerstvo mělo požadavek upravit testy tak, aby neobsahovaly látku posledního ročníku, kterou studenti probírali dálkově,“ řekla ředitelka Cermatu Michaela Kleňhová, podle které taková redukce není možná. Cermat veškerou kritiku odmítá a stále si stojí za tím, že jsou testy pro všechny stejně těžké.

Veškeré výsledky testů zkontroluje i ministerstvo školství, nicméně to je běžný každoroční postup. Sporné úlohy přezkoumá validační komise, ta zasedne 18. května, informovala o tom mluvčí ministerstva Aneta Lednová. „Finální zveřejnění výsledků pak proběhne dle plánu 19. května,“ doplnila mluvčí.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články