Češi by chtěli čtyřdenní pracovní týden. Podle průzkumu by to zlepšilo jejich výkony v zaměstnání

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Prace
Zdroj: Shutterstock

Češi by si přáli, aby u nás byl zaveden čtyřdenní pracovní týden. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the Jungle. Mezi dalšími požadavky jsou neomezená dovolená a pružná pracovní doba. Zaměstnanci by díky těmto věcem měli být ve své práci výkonnější, protože by byli ve funkci spokojení.

Jedním z důvodů, proč si lidé přejí čtyřdenní pracovní týden, je podle Novinek snaha dosáhnout rovnováhy mezi osobním a pracovním životem. Důraz na skloubení práce se soukromím roste i kvůli covidu, během kterého si lidé vyzkoušeli, že je to možné.

Pohoda a vyšší výkonnost

Flexibilní práce a více odpočinku má mít podle průzkumu velmi pozitivní vliv na psychickou i fyzickou pohodu zaměstnanců. Ti potom budou v práci vydávat lepší výkony, uvádí ČTK.

Některé firmy už v minulosti zavedly pracovní týden, který je kratší než standartních 40 hodin. Podle serveru Seznam Zprávy si většina společností změnu pochvaluje. Už v roce 2022 psal web o tom, že výkonnost zaměstnanců se po zkrácení pracovní doby zlepšila.

Trendem v zahraničí

Čtyřdenní pracovní týden je už nějaký čas trendem v mnoha zahraničních zemích. Podle serveru CoolClub například v Japonsku průzkumy prokázaly, že se výkonnost zaměstnanců po zkrácení pracovního týdne zvýšila o 40 %.

Čtyřdenní pracovní týden zavedla také Belgie, Anglie, kde byla úspěšnost velmi vysoká, Island nebo Švédsko. Tam byly pocity smíšené, uvádí Pozitivní zprávy. Problémem byla především finanční nákladnost změny.

Nemáme jen vysoké požadavky?

Z reakcí na sociálních sítích je jasné, že čtyřdenní pracovní týden by bralo mnoho Čechů. Je to ale správné?

„Lidé by jistě brali i odchod do důchodu ve třiceti (náročné profese v 25) letech, tři měsíce dovolené a hlavně záruku státu na pevné zdraví a hezké počasí. Také by za ně stát měl (z jejich daní) platit jejich daně,“ uvádí v komentářích na Novinkách pan Viktor.

„Lidská přirozenost je v tom, že když je pracovní týden pětidenní, tak efektivita je čtyřdenní. Když bude pracovní týden čtyřdenní, tak bude efektivita třídenní. Nikdo mě nepřesvědčí o tom, že je to jinak,“ píše pak pod článkem na Seznam Zprávách uživatel Tomáš.

Zdroj: Novinky, Seznam Zprávy, CoolClub, Pozitivní zprávy, Welcome to the Jungle

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články