Češi jsou na Vánoce nejelegantnější národ střední a jižní Evropy. Také nám záleží na tom, jak jsou dárky zabalené

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
rodina vanoce
Zdroj: Shutterstock

Ačkoli Česká republika nepatří k zemím, které by byly v zahraničí spojovány s módou, během Vánoc se to liší. Češi jsou totiž podle výzkumu společnosti Glami nejelegantnějšími lidmi z celé střední a jižní Evropy. Ke štědrovečernímu stolu a k rozdávání dárků se oblékáme svátečně a vytváříme tím na Vánoce speciální atmosféru.

Podle dat průzkumu se celkem 75 % Čechů na Vánoce rádo hezky obleče, což je nejvíce z devíti zemí, ve kterých platforma na objevování módy průzkum prováděla, píše server Novinky. Za Českou republikou se umístili například i Slováci s 66 %, Italové s 42 % a Rumuni s 27 %.

43 % lidí pak uvedlo, že doma nemá ani jediný vánoční svetr. „Je to zvláštní, v zahraničních filmech vídáme rodiny, kde na sobě všichni mají veselé červené a ideálně pletené svetry. Moje rodina ale nikdy nic takového neřešila a nikdo z nás nemá doma jediný,“ říká pro Přehledně24 Hana, maminka tří dětí.

„Na Vánoce se ale vždy hezky oblečeme. Nenosíme vyloženě společenské šaty, ale vezmeme si džíny a hezké halenky, děti se obléknou jako do školy. Ke stromečku chodíme rádi upravení, jak říkáme dětem, aby se nás Ježíšek nelekl,“ dodává.

Měkké dárky vedou

Ponožky jsou dárkem, který děti příliš neocení. Zato dospělí jsou z nich ale nadšení ve velké většině případů. Nejenže je rádi darováváme, ale také přijímáme, píše web To je senzace. Podle serveru dokonce 64 % lidí uvedlo, že ponožky jsou dárkem očekávaným, ale i vítaným.

Glami navíc zjistilo, že 39 % respondentů je smutných, protože nakonec žádné „měkkouše“ nedostane. „Ještě před pár lety mi to vadilo, protože jsem měla dojem, že dostávám ponožky na úkor hodnotnějších dárků. Teď to ale vidím opačně. Doufám, že letos dostanu minimálně tři páry,“ říká pro Přehledně24 čtyřiadvacetiletá studentka Lída.

Na velikosti nezáleží

Průzkumy mimo jiné ukázaly, že Čechům příliš nezáleží na tom, jak velký dárek bude, jde jim spíše o to, zda je kvalitně zabalený. Nejideálnějším dárkem je tak čtvercová krabice v dárkovém papíru, ale na tom, jaké má rozměry, lidem nesejde.

Jen 27 % dotázaných podle Lifee uvedlo, že balení dárků neřeší. Téměř polovina (48 %) preferuje balicí papír, ostatním nevadí ani dárková taška. „Na dárku neřeším jeho finanční hodnotu. To, jak je zabalený, ale ukazuje, jak moc si s ním dal člověk záležet,“ potvrzuje výsledky výzkumu pro Přehledně24 například paní Radka z Olomouce.

Zdroj: Přehledně24, Novinky, Lifee, To je senzace

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články