20 % firem letos nebude pořádat pro zaměstnance vánoční večírky. Zbytek chystá úpravy a šetření

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vanocni vecirek
Zdroj: Shutterstock

Kvůli zdražování energií a vysoké inflaci až pětina firem neplánuje v prosinci pro své zaměstnance pořádat vánoční večírek. Nadále je podle serveru Týden chystají spíše střední a velké firmy, i ty ale zavádějí jistá opatření, aby se jim akce příliš neprodražila.

Poslední dva roky si večírků lidé příliš neužili kvůli koronaviru a omezené možnosti shromažďování osob. Letos se tak možná mnoho zaměstnanců těšilo na firemní vánoční večírek. Řadu z nich ale zaměstnavatelé zklamou. Kvůli zdražování totiž v mnoha společnostech k žádné párty nedojde.

Na druhou stranu podle tiskové zprávy společnosti Sodexo Benefit stále více než 80 % firem vánoční večírek hodlá zachovat a zaměstnancům jejich přání splnit.

„Je to celkem pochopitelné, není možné pořád věci odkládat až na někdy. Myslím, že dříve nebo později se stejně budeme muset všichni smířit s tím, že to, co se nyní děje, je dost možná nový normál. Člověk je tvor společenský a interakce s jinými lidmi potřebuje,“ uvedla Martina Machová, HR ředitelka společnosti Sodexo Benefit.

„Většina firem si navíc teambuildingové akce a různé eventy musela v časech epidemie opakovaně odepřít, takže potřeba sejít se je o to větší,“ doplnila.

Důvody jsou různé

20 % firem, které nebudou letos pořádat vánoční večírky vůbec, má důvody různé. 31 % uvádí, že si ho letos nemohou z finančních důvodů dovolit, a dalších 37 %, že ho od covidu nepořádají vůbec, píše tisková zpráva.

„V naší společnosti se večírek pořádat bude, bylo nám ale řečeno, že si budeme muset prakticky všechno zaplatit sami. Na akci jsou však zváni někteří bývalí zaměstnanci, kteří už jsou v důchodu, a těm podle interních informací několik nápojů úřad proplatí,“ uvedla pro Přehledně24 zaměstnankyně jednoho státního úřadu, která si nepřála být jmenována.

„My jsme před covidem vánoční večírky mívali a bylo na nich k dispozici i občerstvení, v posledních dvou letech se ale nekonaly, tak jsme se s kolegy sešli jen v omezeném počtu. Letos to vypadá, že to bude podobné, protože od našich vedoucích máme spíš informace, že kvůli šetření se společný večírek dělat nebude,“ sdělila pro Přehledně24 Tereza pracující rovněž ve státní instituci.

Je tak jasné, že i večírky, které se pořádat budou, chtějí firmy poupravit tak, aby za ně neutratily tolik jako v předchozích letech.

Dárky jen jako prémie

Ani vánoční dárky letos firmy svým zaměstnancům neplánují dávat ve velkém. Vánočním či novoročním dárkem zaměstnance plánuje obdarovávat pouze 86 % zaměstnavatelů. 23 % z nich ovšem hodlá dárek dát pouze některým jako odměnu, například za mimořádné pracovní výkony.

„Loni v naší firmě dostal nějakou tu prémii nebo menší novoroční dárek každý. Letos s tím já osobně nepočítám a řekl bych, že i většina mých kolegů si uvědomuje, jaká je situace,“ říká pro Přehledně24 šestatřicetiletý pracovník pražské IT firmy.

„Velikost firmy v tomto případě nehraje roli. Jde spíše o to, zda si společnost může, nebo nemůže dovolit své lidi odměnit. HR rozpočty jsou nyní poměrně napnuté, a tak často na dárky prostě tolik financí nezbývá,“ dodává závěrem Machová.

Zdroj: Tisková zpráva Sodexo Benefit, Týden, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články