Češi neumějí šetřit a investovat. Ročně podle analýzy přicházejí o 47 miliard korun

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
setreni penize
Zdroj: Shutterstock

Češi neumějí šetřit a nevědí, jak správně investovat. Kvůli tomu tak ročně přicházejí celkem o 47 miliard korun. 64 % peněz totiž drží domácnosti pouze v hotovosti nebo na bankovních účtech. Stačilo by přitom vhodně finance využít. Částka, o kterou ročně přicházíme, se za posledních šest let více než ztrojnásobila.

Z průzkumu na webu Generali Investments vyplývá, že za zvýšení promarněné částky může především celkové zbohatnutí domácností a nárůst úrokových sazeb. Ještě v roce 2016 Češi přicházeli ročně vlivem špatného rozložení peněz o 16 miliard korun.

V letošním roce by podle analýzy vhodně investované a umístěné finance mohly dohromady rodinám vydělat více než 47 miliard korun. Spořicích produktů a prostoru k investování je přitom podle odborníků celá řada, lidé se ale bojí, že by finanční problematice neporozuměli, nebo jsou jednoduše líní nad situací přemýšlet.

Z hotovosti se stává luxus

„Nárůst ušlých zisků odpovídá celkovému zbohatnutí domácností za posledních šest let a současnému nárůstu úrokových sazeb. Hotovost a peníze na běžných účtech se kvůli tomu relativně prodražují, protože jinde lze vydělat více,“ vysvětluje Martin Pohl, makroekonomický analytik Generali Investments CEE.

„Ve chvíli, kdy inflace dosáhla hodnoty 14,2 procenta a je nejvýše za téměř 30 let, se z hotovosti stává luxus. Domácnosti by proto měly co nejvíce svých úspor přenést do produktů, kde se jim adekvátně úročí či jiným způsobem zhodnocují,“ dodává odborník.

„Mám strach investovat, protože absolutně nerozumím tomu, co se s financemi děje. V mém věku je to ostuda, jenomže nikdo mě to nikdy nenaučil a na finanční odborníky ironicky nemám peníze. Myslím, že řada mých přátel má problémy stejné. Proto situaci jednoduše neřešíme a spokojíme se s tím, o čem víme, že to máme,“ říká pětatřicetiletý Ivan pro Přehledně24.

„Na svém bankovním účtu jednoduše vidím, kolik peněz mám, mohu je využít, kdykoli potřebuji. Bojím se investovat do něčeho, co vůbec nemusí být jisté, bojím se dávat stranou peníze, které pak nebudu moci několik let využít,“ dodává o dva roky starší Daniel.

Přitom podle odborníků existují i spořicí účty, u kterých je přehlednost bezproblémová a ze kterých se dají peníze vybrat prakticky okamžitě. Ty jsou sice využívány více než jiná spoření a investice, i tak ale na svou jednoduchost poměrně málo.

Zájem o investice roste, ale…

Zájem Čechů o investování sice roste, na druhou stranu oproti světovému průměru jsme na tom stále velmi špatně. „Již několik let je patrná změna přístupu domácností k investování. Roste zájem o investování skrze investiční fondy i akcie. Hodnota těchto investic za poslední rok prudce vzrostla, čemuž napomohla i dobrá výkonnost finančních trhů,“ říká Pohl.

„Mám klasický spořicí účet, na kterém mám velkou část svých financí. Slibovala jsem si od něho ale víc. Nevydělává mi prakticky nic. Investic do nějakých akcií a dalších složitostí se bojím, to přenechávám jiným, na mě je to příliš složité,“ vyjádřila se pro server Přehledně24 paní Helena.

Podle Pohlových slov se na celé situaci podepsal také covid, ovšem jenom velmi nevýrazně a většina odborníků se tak raduje. Báli se totiž, že koronavirová krize bude mít následky mnohem drastičtější. Nakonec odborník dodává, že bychom si mohli vzít příklad z jiných zemí. Zatímco třeba Němci totiž mají v hotovosti či na bankovním účtu v průměru zhruba 42 % všech svých financí, u Čechů jsou to minimálně dvě třetiny.

Zdroj: Generali Investments, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články