Česká armáda bude cvičit odvody. Každoroční akce letos vyvolala silnou vlnu reakcí, Kubek o ní nevěděl

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Milan Kubek
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Česká armáda chystá cvičení odvodů. To proběhne 18. května, podle vyjádření generálního štábu však nejde o nic mimořádného, cvičení se totiž provádí každoročně. Pozváni byli i civilní lékaři, ti se jako každý rok zúčastnit mohou, ale nemusí.

Celá akce má prověřit krajská vojenská velitelství, zda jsou připravena na provádění odvodů, které vláda může vyhlásit v době ohrožení státu, uvádí server Novinky.

V souvislosti s válkou na Ukrajině letos vyvolala celá akce rozruch, ministerstvo obrany nicméně upozorňuje, že jde skutečně jen o rutinní záležitost, která se provádí každým rokem.

Kubek prý o ničem neví

Armáda podobná cvičení pořádá v posledních letech pravidelně. Letos jde poprvé od cvičení Resource Reserves v roce 2010 o podobný komplexní nácvik, který prověří systém ve všech jeho detailech při souběžném cvičení krajských vojenských velitelství, tentokrát ve všech 14 krajích ČR, uvádí stránky ministerstva.

Výzva přišla také mnoha civilním lékařům, stejně tak tomu bývá každým rokem. Prezident České lékařské komory Milan Kubek však pro CNN Prima NEWS uvedl, že si taková pravidelná cvičení z minulosti nevybavuje a že sám o věci dosud nebyl informován.

„Nevím vůbec nic a žádnou takovou informaci nemám. Dnes jsem nebyl v kanceláři, jen ráno v ordinaci. Pokud vím, tak se nic takového v minulosti pravidelně nedělalo, vojna byla zrušena asi před dvaceti lety. Nevím, kdo si to vymyslel. Otázkou je, jestli jde o aktivitu nějakého iniciativního blbce. Ve čtvrtek bych měl jednat s předsedou vlády, tak se ho na to zeptám,“ řekl k situaci v úterý.

Pro iDNES pak dodal, že komora lékaře vyzve, aby cvičení ignorovali. „Nemá to vůbec žádnou oporu v zákoně, lékaři nejsou povinní se ničeho takového účastnit,“ doplnil.

Je to každoroční záležitost

Proti Kubkovu vyjádření se postavil například europoslanec Tomáš Zdechovský, který na svém twitteru sdílel fotografie z předchozích let a napsal: „Jinak odvody se trénují 10 let. V Ústeckém kraji do cvičení chtějí zapojit i své lékaře. Není to nic zvláštního. Trénují se různé věci.“

„My letos v práci měli požární cvičení. Co o tom napsat článek? Sice ho máme každý rok, ale letos to absolutně nikdo nečekal,“ píše v komentáři na Seznam Zprávách se smíchem pan František.

Naopak k rýpnutí do vlády využil cvičení odvodů Tomio Okamura. „Hnutí SPD podporuje obranyschopnost naší armády pro obranu naší vlasti. Mám ale podezření, že v podání Fialovy vlády jsou kroky jako cvičení odvodů spíše přípravou na útočnou válku NATO proti Rusku, kterou jasně odmítáme!“ napsal na facebooku.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, CNN Prima NEWS, Novinky, iDNES, Twitter, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články