Velká část Čechů nechodí na preventivní prohlídky. Vláda pracuje na zlepšení situace, hodně si slibuje od aplikace Tečka

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Lekarska prohlidka
Zdroj: Shutterstock

V České republice se průměrný věk dožití sice zvyšuje, velká část osob ale v posledních letech svého života není zdravá. Podle odborníků za to může státní politika a fakt, že na prevenci jdou pouhá 3 % z celkových výdajů. Na pravidelné prohlídky u nás navíc chodí jen třetina osob.

Kvůli nedostatečné péči o zdraví Česká republika přichází ročně o 42 miliard korun, uvádí Česká televize. Podle odborníků by u nás měla být daleko lépe preventivní péče propagována. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že díky aplikaci Tečka se mu to povede.

Lidé nevyužívají své možnosti

Deník ve svém článku shrnuje, na které prohlídky mají v ČR lidé nárok zcela zdarma. Jednou ročně jde o prohlídku u praktického lékaře, očaře, zubaře a kožaře. Ženy pak mají nárok na roční prohlídku u gynekologa.

Po padesátce mají lidé nárok na screening rakoviny tlustého střeva a konečníku. Na ten ale podle České televize chodí pouze 27 % osob. Dvě pětiny žen pak nechodí na pravidelný screening kvůli rakovině prsu.

Na zdravotní prohlídky podle serveru Zdravé zprávy lákají také specialisté, kteří si za ně ale už účtují poplatky. U těch je zastoupení ještě nižší než u ostatních.

Slabou návštěvnost na pravidelných prohlídkách potvrzují i reakce na sociálních sítích. „Jsem hrozná, ale nechodím. Chodím jen na kardio, zubní a k praktické. A proč? Vím já? Nemám ráda doktory. Cítím se být relativně zdravá,“ píše na twitteru například paní Gabriela.

„Kdyby všichni lidé chodili, měli by na to doktoři vůbec kapacitu?“ ptá se v komentářích na iDNES pan Marek.

Změny, které povedou k vyšší prevenci

Server TV Nova v únoru informoval, že i kvůli zanedbávání lékařských prohlídek chce ministerstvo financí přinést do zdravotnictví více peněz. Lidé, kteří na prohlídky nebudou chodit, budou odvádět například větší zdravotní pojištění.

Od aplikace Tečka, která původně sloužila k prokazování bezinfekčnosti na covid, si ministerstvo nyní slibuje také hodně. Bude totiž lidem preventivní prohlídky připomínat.

„Měl by to být seznam preventivních prohlídek, na které mám nárok. Spolupracujeme i s aplikací Preventivka, která tato data má,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Zdroj: Česká televize, Deník, Zdravé zprávy, Twitter, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články