Ministerstvo zdravotnictví zruší pravidelné lékařské prohlídky nerizikovým profesím. Nebude žádná prevence, reagují lidé

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: Profimedia

U nerizikových profesí od ledna nebudou nutné pravidelné zdravotní prohlídky. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek to oznámil na úterní tiskové konferenci, kde zároveň dodal, že vyhláška dává možnost zaměstnavatelům tyto prohlídky vyžadovat.

Od 1. ledna 2023 se povinnost pravidelných zdravotních prohlídek zruší například pro některé kancelářské profese nebo část zaměstnanců ve školství. Vstupní prohlídky nicméně povinné zůstanou. Podle iDNES o jejich zrušení v současné době resort uvažuje.

„Nově bude stanovena povinnost zajištění periodických pracovně-lékařských prohlídek zaměstnavatelem jen u prací v rizikových kategoriích a u rizik ohrožení zdraví. A u prací, u nichž jsou součástí práce rizikové faktory, které při výskytu těchto faktorů vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost k práci,“ uvedl Válek podle Novinek.

„Jedním z cílů naší vlády je snižovat zbytečné papírování. Tato vyhláška je součástí tzv. prvního antibyrokratického balíčku, který přesně v duchu tohoto cíle postupuje. Zrušení povinných periodických prohlídek povede nejen ke snížení byrokracie, ale také k úsporám stovek milionů korun ročně na straně zaměstnavatelů,“ popisuje krok ministerstvo zdravotnictví.

Velká část lékařů je proti

Předseda České lékařské komory Milan Kubek s ministrovým záměrem souhlasí. „V první kategorii zaměstnanců prohlídky byly opravdu mnohdy jen formální. Byla to taková buzerace zaměstnanců i zaměstnavatelů, kteří za to zbytečně utráceli peníze,“ říká podle iDNES.

Řada lékařů to ale vidí jinak. „Krok je nejednoznačný. Prohlídky by byly nadbytečné, kdyby lidé chodili k praktikům, na což mají nárok každé dva roky. Souhlasím s profesorem Válkem, že je to drahá varianta u nízkého rizika. Přesto to pro ně byl mnohdy jediný kontakt s lékařem, protože praktika nevyhledávají,“ uvedl poslanec za ANO a lékař Jiří Mašek.

„Než jsem nastoupil na své místo, tak jsem musel vstupní zdravotní prohlídku absolvovat. Na našem pracovišti bylo doposud zapotřebí prohlídku absolvovat jednou za šest let, na druhé jsem byl tedy loni. A je pravdou, že v mezidobí jsem u svého praktického lékaře na prohlídce nebyl,“ popisuje svou zkušenost pro Přehledně24 Tomáš pracující jako historik ve státní instituci.

Ministerstvo rozhodnutí hájí tím, že stále nechalo zaměstnavatelům možnost svým zaměstnancům povinné prohlídky nařídit. Válkovo rozhodnutí komentují mimo lékařů také občané na twitteru. Ani tam se nesetkal s velkou podporou.

„Podle mě poklesne prevence. Takto sice hodně lidí bylo naštvaných, že musí pro výpis a na prohlídku, ale alespoň se tak dostali jednou za čas ke svému praktikovi a při té příležitosti byla (snad) provedena i prevence. Takto se na to bude kašlat bez nějaké motivace ještě více,“ napsal jeden z uživatelů.

„Válek je typický pravicový politik. Ušetřit, kde se dá, hlavně na občanovi, který je pro tyto politiky jen zdroj příjmů pro státní kasu. Zdraví občana je moc nezajímá. Zvýšení spoluúčasti na zdravotním pojištění občana už je na cestě, jen to zabalit do úhledného balíčku. Poplatky za návštěvu lékaře a poplatky za recept budou následovat,“ rozčílil se pak někdo v diskuzi Seznam Zpráv.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, iDNES, Novinky, Twitter, Seznam Zprávy, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články