Česko je na pokraji epidemie respiračních onemocnění. Očkujte se, je za 5 minut 12, radí odborníci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vlastimil valek
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Lékaře v České republice v posledních týdnech zaměstnávají především respirační onemocnění. Nejen s koronavirem, ale i s chřipkou a dalšími virovými problémy se potýkají odborníci ve všech krajích. Podle Státního zdravotního ústavu se Česko nachází doslova na hranici epidemie.

V tomto týdnu nemocnost stoupla oproti minulému o více než 20 %, uvádí Novinky. Velkým problémem je i to, že v lékárnách chybí některé léky. Podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv jde zejména o přípravky proti horečce pro malé děti.

Přitom právě děti předškolního věku jsou nejpočetnější skupinou nemocných. „Výpadek se týká především dětských léků na snížení horečky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu, a to zejména ve formě sirupů a čípků. K dostání jsou tablety pro děti od 3 let. Situace trvá přibližně od léta a je stále nepřehledná,“ popsala pro Seznam Zprávy mluvčí lékáren Pilulka Daria Zverevská.

Ve všech krajích

Nemocných lidí přibývá ve všech krajích. „Nárůsty nemocnosti nadále evidujeme ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních původců v populaci,“ uvedl podle Novinek vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Například ve Středočeském kraji dosáhla nemocnost 1757 případů na 100 000 obyvatel, píše krajská hygienická stanice na twitteru. „Žádná plošná opatření v této souvislosti zatím nechystáme, ale prosíme, buďte k sobě ohleduplní, nemoc vyležte a nešiřte ji dál. A co se týká očkování, je za 5 minut 12,“ uvádí příspěvek.

Proti chřipce je možné se stále nechat očkovat, látky ale mohou začít působit až po 14 dnech, varují Novinky. Doplňují, že pro aplikaci vakcíny navíc člověk musí být zdravý. Převažujícím chřipkovým virem je typ A, na který jsou vakcíny zacíleny, dodává server.

Covid bez lockdownu

Ačkoli respirační onemocnění se šíří, naopak koronavirus oslabuje. Podzimní vlnu omikronu podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka zvládla Česká republika bez lockdownu skvěle.

„Omikronovou vlnu covidu jsme zvládli bez lockdownů a zavírání škol i díky zodpovědným občanům. Cesta plošných zákazů a příkazů totiž dávno nefunguje. Celý poslední rok od jmenování apelujeme já i vláda na osobní zodpovědnost a jsem rád, že to funguje a občané na to slyší,“ uvedl na svém twitteru.

S kladnými ohlasy se ale nesetkal. „Zvládly to naše imunitní systémy. Vy jste loni zavřeli vánoční trhy úplně zbytečně jen proto, že jste se politicky báli zavíračů z MeSES a Sněhu a jen na tom zasekli pět miliard sekeru. A na lyžařské vleky jste napálili covidpasy. Tak se aspoň omluvte, vždyť to byla blbost,“ vzkázal mu jeden z uživatelů.

Do Válka si pak rýpli lidé i na jeho facebooku. „Soud vám je zakázal, do poslední chvíle jste zákazy nezrušili. Dokonce jste měli k dispozici 7 dní k odůvodnění, proč je zavřeno a jsou omezena lidská práva. Myslíte, že lidé nemají rozum a paměť? A ještě se tady vychvalujete,“ píše se v jednom z komentářů.

Zdroj: Státní zdravotní ústav, Novinky, Státní úřad pro kontrolu léčiv, Seznam Zprávy, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články