Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které budou zrušeny. Balíkovna naopak své služby rozšiřuje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ceska posta
Zdroj: Profimedia

Už začátkem minulého týdne se objevila informace o tom, že Česká pošta bude rušit 300 poboček. Společnost nyní zveřejnila jejich seznam, což vyvolalo na sociálních sítích vášnivé debaty. Například poslankyně Jana Mračková Vildumetzová už od začátku proti situaci výrazně vystupovala a i nadále hodnotí jednání ministerstva vnitra jako nepřijatelné.

V pátek v dopoledních hodinách Česká pošta zveřejnila seznam míst, které budou oficiálně k 1. červenci uzavřeny. Důvodem je především to, že je pošta dlouhodobě ve ztrátách. Jen za loňský rok prodělala 1,5 miliard korun, uvádí Novinky.

Důležitost bezbariérového přístupu

Pobočky ke zrušení byly podle vyjádření České pošty vybrány podle návštěvnosti, počtu transakcí i celkové rentability provozu. Důležitými kritérii byla i dostupnost MHD či bezbariérový přístup.

Právě k tomu se na svém twitteru vyjádřila i Jana Mračková Vildumetzová. Ta sdílela fotografii pošty v Mariánských lázních, k jejímuž vchodu vedou dlouhé schody.

„Přesně, jak jsem se obávala. Starostovi Mariánských lázní přišel do datové schránky dopis, že u nich ruší jednu ze dvou poboček pošty. Tu s bezbariérovým přístupem. Na fotce je ta, která otevřená zůstane,“ uvedla.

Jenomže uživatel Poslední skaut hned pod snímkem sdílel informace ze stránek pošty, na kterých se píše, že pošta má signální zařízení označené piktogramem k přivolání obsluhy, umístěné u vchodu pošty. Bezbariérový přístup tak v tomto případě skutečně není problém.

Není to o emocích

Podle generálního ředitele České pošty Miroslava Štěpána je třeba se s realitou vypořádat. „Není to o emocích, je to o finanční realitě České pošty. Pokud bychom nedělali potřebná opatření, postupem času by pobočky nebyly už žádné, protože by nebyla Česká pošta,“ uvedl.

Mnoha lidem se ale zrušení poboček nelíbí. „Úspory vždy na úkor občana a státu. Vypadá to, že za chvíli dojde k prodeji nejlépe zahraničnímu provozovateli a nařídí se vše elektronicky,“ myslí si na facebooku paní Iveta.

„Ještě že už mám zřízenou datovou schránku a nemusím tam tak často,“ sdělila Přehledně24 jedna ze čtenářek, které se ruší pobočka v ulici U Plynárny na Praze 4, v níž dotyčná bydlí.

Naopak pan Mira uvádí: „Že to trvalo. Není snad více neefektivní státní podnik, jako je Česká pošta. A to o podsouvání stíracích losů nebo dětských pomůcek ani raději nepíšu.“

Zatímco Česká pošta musí některé své pobočky kvůli komplikované finanční situaci ukončit, naopak Balíkovna své služby rozšiřuje o AlzaBoxy. Na svých stránkách informuje, že je samoobslužných a nonstop boxů v Česku prozatím více než 1200.

Zdroj: Česká pošta, Přehledně24, Novinky, Facebook, Twitter, Balíkovna

Autor: Shani MaiováSouvisející články