Česká republika bude mít ve Washingtonu nového velvyslance. Bude jím Miloslav Stašek

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Stasek Miloslav
Zdroj: Profimedia

K velmi významnému „střídání stráží“ dojde už brzo ve Washigtonu, D.C. v budově české ambasády. K prvnímu září tam totiž skončí dosavadní velvyslanec Hynek Kmoníček a místo něj nastoupí Miloslav Stašek. Řešit bude nákup stíhaček i dostavbu Dukovan.

Diplomatické styky s USA jsou pro Českou republiku velmi důležité. Obvykle se tam na místo velvyslance dostávají ti politicky nejzdatnější. Dříve na této pozici působil například Petr Kolář, Michael Žantovský, Alexandr Vondra či právě Hynek Kmoníček.

Navrhlo ho ANO, schválil Hrad

Ani Stašek není žádná výjimka. Jedná se o člověka, která se v zahraniční politice velmi dobře orientuje. Během své kariéry působil v Africe, Saúdské Arábii či v Kuvajtu. V letech 2006 až 2015 pracoval jako velvyslanec v Egyptě a v Indii. Od roku 2017 se poté stal státním tajemníkem ministerstva, lze vyčíst na stránkách ministerstva zahraničí.

Do funkce ho ještě během svého působení navrhl tehdejší premiér Andrej Babiš. V únoru pak z Washingtonu dorazil takzvaný agrément, tedy oficiální souhlas USA s tím, že se Stašek stane novým velvyslancem. Do funkce by měl nastoupit 1. září letošního roku.

Podle webu Seznam Zprávy má mít nově nastupující diplomat velmi těsné vazby právě s hnutím ANO, a především pak samotným Babišem. Známé jsou také jeho velmi dobré vztahy s Pražským hradem.

Fiala mu funkci ponechal

Krátce po volbách se spekulovalo, zda Stašek do své funkce opravdu nastoupí, nebo zda jej premiér Petr Fiala vymění za někoho jiného.

Obvykle ale pokud druhá strana, v tomto případě USA, velvyslance schválí, jeho nominace už se zpravidla nemění. To dodržel i stávající český premiér a Staška jako velvyslance ponechal.

Řešit se bude bezpečnost i energetika

Českou ambasádu ve Washingtonu však zvládl Fiala doplnit podle své libosti. Do role zástupce velvyslance totiž jmenoval bezpečnostního experta Jana Havránka, píšou Seznam Zprávy. Nabízí se tak otázka, jak si oba muži rozdělí své povinnosti, kterých tam budou mít jistě dost.

Momentálně se s USA totiž řeší nákup stíhaček F-35 a také energetická spolupráce, připomíná web ČT24. Jedna z tamních firem má totiž zájem podílet se na výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Seznam Zprávy, ČT24

Autor: Markéta MladáSouvisející články