Lipavský se sešel s německou ministryní zahraničí Baerbockovou. Mluvili o plynu, válce i požáru v Českém Švýcarsku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jan lipavsky
Zdroj: Profimedia

V závislosti na ruském plynu jednalo dnes Česko s Německem. Konkrétně německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se sešla v Černínském paláci s šéfem české diplomacie Janem Lipavským, aby spolu probrali jednak energetická témata, jednak ale také další kroky ohledně pomoci napadené Ukrajině.

Česká republika se v současné době snaží zbavit závislosti na ruském plynu. I díky německé pomoci by toho podle Lipavského mohlo být v budoucnosti docíleno. „Věřím, že nadcházející zimu společně zvládneme a dříve či později se zbavíme závislosti na dodávkách plynu z Ruské federace,“ řekl podle iDNES.

Kromě plynu řešil Lipavský s Baerbockovou také německé kompenzace za dodávky zbraní na Ukrajinu. Zástupci naší strany i Německa se shodli na tom, že v tomto ohledu vše funguje tak, jak má. Německo dokonce řeší, jak podobnou smlouvu přenést i na další země, informovala ČTK.

„Dodávky z Česka na Ukrajinu už nastaly. Právě teď jsme ve fázi finalizace společné smlouvy, a sice jak tak učinit prostřednictvím průmyslu za Německo. Ale zdůrazňuji průmysl. Víme, že pokud jde o naše vlastní fondy, tak nemáme dostatek materiálu, abychom mohli dodávat sami,“ uvedla Baerbocková.

Mír na Ukrajině chceme všichni

Česká republika prozatím dostane 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. „Válka, kterou Rusko vede s brutálností, může trvat měsíce. Mír na Ukrajině chceme všichni. Co ale znamená a kdy nastane, rozhodnou jen lidé na Ukrajině,“ sdělila novinářům německá ministryně s tím, že v současné době je více než důležité si vzájemně pomáhat.

Ta svá slova dokázala i tím, že po tiskové konferenci uctila památku obětí vypálení Lidic. Položila věnce u společného hrobu lidických mužů a sousoší zavražděných dětí v Lidicích a vzdala tak hold obětem nacismu. Podle Lipavského byla událost dojemná a na německou ministryni památník zapůsobil.

K celé schůzce se vyjádřil šéf české diplomacie i na svém twitteru. „S Annalenou Baerbockovou jsme dnes podepsali plán Strategického dialogu na roky 2022-2024 se společnými cíli v oblastech: bezpečnosti, energetiky, dopravy, klimatu, zdravotnictví, školství, kultury, vědy a výzkumu,“ napsal.

Zmínila i požár Českého Švýcarska

Podle informací České televize se zástupkyně Německa celou dobu snažila mluvit o důležitosti spolupráce a zmínila se také o otřesném požáru, který již třetím dnem zuří v Českém Švýcarsku. I v takovým případech je podle ní velmi důležité pomáhat sousedním zemím.

„Jak naléhavé to je, to je cítit dnes ráno právě tady v Praze a týká se to toho otřesného požáru lesa v Českém Švýcarsku, který se šíří také do Saska. Ukazuje to, jak důležitá je přeshraniční spolupráce v Evropě právě v takových nouzových situacích,“ uvedla.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Twitter, iDNES, ČTK, Česká televize, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články