Česká republika ruší veškerá protikoronavirová opatření pro cestující z ciziny. Očkování už vyžadují jen v Estonsku a na Maltě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
praha letiste
Zdroj: Shutterstock

Koronavirová pravidla se pomalu rozvolňují. Některá sice zůstávají, od soboty se ale opět v nějakém ohledu dočkáme jejich změny. Doteď totiž existovalo několik pravidel pro cestování do České republiky s předchozím pobytem v zahraničí. Ta by měla být ale nově kompletně zrušena.

Ministerstvo zahraničních věcí dnes na svém webu oznámilo, že dojde ke zrušení veškerých protikoronavirových opatření spojených s cestováním do České republiky. Stejná informace vyplývá i z dokumentu ministerstva zdravotnictví.

Od poloviny března sice pravidla neplatila, týkalo se to ale pouze zemí Evropské unie a jen několika dalších států. Nyní ale platí zrušení pravidel úplně pro všechny cestující do České republiky bez výjimky. Nebude tak již nutné vyplňovat formuláře ani předkládat potvrzení o bezinfekčnosti.

Pozor na hromadnou dopravu

„S účinností od 9. 4. vzhledem k aktuální situaci šíření viru SARS-CoV-2 v České republice a ve světě a jeho dopadům byla všechna ochranná opatření zrušena, tak jak se děje postupně i v dalších evropských zemích,“ sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob pro ČTK.

Lidé jsou nicméně nadále upozorňováni na to, že si musí pohlídat konkrétní podmínky jednotlivých dopravců, kteří mohou mít pravidla nastavená jinak. Podobně jako Česká republika rozvolňují pravidla i další státy. Ne všude se ale člověk dostane bez komplikací.

Řada zemí nadále vyžaduje po cestujících z ciziny platný očkovací certifikát nebo testy na koronavirus. Státy se totiž bojí především toho, že bude koronavirus na jejich území vymýcen, ale dostane se zpět s cestujícími z dalších zemí.

Kam a jak?

Některé země už pravidla omezily na stejnou úroveň jako Česko. Bez jakýchkoli omezení se tak dostanete například do Dánska, Maďarska, Nizozemska, Norska, Polska, na Slovensko, do Švédska nebo do Velké Británie. Naopak řada států ale stále vyžaduje potvrzení o bezinfekčnosti.

V Belgii, Bulharsku, Francii nebo třeba Srbsku nepotřebujete očkování, při příjezdu do země se po vás však bude požadovat negativní test na koronavirus. Mezi státy, kde bylo ještě donedávna potřeba očkování, patří i Slovensko, to ale tuto povinnost zrušilo k 6. březnu.

V současné době tak bez očkování nemůžete pouze do Estonska a na Maltu. Ty podle CNN Prima NEWS testy nerespektují. Dá se očekávat, že se bude situace zlepšovat a k rozvolnění pravidel začne přistupovat stále více států.

Zdroj: ČTK, Ministerstvo zahraničních věcí, Ministerstvo zdravotnictví, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články