Covid v Česku i nadále slábne. Některým laboratořím tak od dubna pojišťovny testy neproplatí

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
covid test
Zdroj: Cryptographer/Shutterstock.com

Pokud se budete v dohledné době potřebovat nechat otestovat na koronavirus, zjistěte, zda vaše oblíbené odběrové místo stále testy provádí. Česká televize totiž dnes na svém zpravodajském webu informovala, že některá testovací místa na covid od dubna zkracují svou provozní dobu.

Zdravotní pojišťovny také dál nebudou platit PCR testy laboratořím, se kterými ještě před epidemií neměly smlouvy.

„S ohledem na zklidnění epidemické situace se VZP s ministerstvem zdravotnictví dohodla na ukončení proplácení PCR testů prováděných dodavateli, kteří nemají smlouvu s pojišťovnou,“ uvedla pro Českou televizi mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Laboratoří však i nadále zůstane dost a síť odběrných míst je natolik hustá, že je připravena i na opětovný nárůst počtu testovaných osob.

Resort zdravotnictví nyní eviduje 486 testovacích míst. Povolení testovat mělo podle Státního zdravotního ústavu dosud více než 150 laboratoří.

Ministerstvo zdravotnictví totiž v kritickém období souhlasilo s tím, aby se z veřejného zdravotního pojištění platilo i laboratořím a odběrovým místům, které v té době smlouvu na PCR testování neměly. Právě z toho důvodu vznikla i odběrová místa mimo zdravotnická zařízení.

Epidemie v Česku slábne

Koronavirová epidemie už po několik týdnů v Česku slábne. Ve čtvrtek přibylo 6495 nakažených, což bylo nejméně za všední den od začátku roku.

Vedle počtu nemocných a hospitalizovaných osob se ale snižuje i počet provedených testů. Ve čtvrtek jich bylo přes 26 tisíc. Stále platí, že tzv. PCR test laboratoř provede na základě žádanky vydané lékařem či hygienou. Dále mají všichni na jeden test měsíčně nárok i na vlastní žádost.

Lidé tuto možnost využívají například tehdy, pokud byli v kontaktu s nakaženým, ale zatím nepociťují příznaky, nebo naopak v případě, že se cítí nemocní, ale nejsou si vědomi toho, že by byli v kontaktu s někým nakaženým koronavirem.

Od začátku pandemie bylo v Česku zaznamenáno přes 3,8 milionu potvrzených případů nákazy. Plně naočkováno bylo proti koronaviru 6,9 milionu lidí a další posilující dávku vakcíny dostaly už více než 4 miliony očkovaných.

V Šanghaji je zaveden tvrdý lockdown

Na rozdíl od Evropy, kde se vracíme k normálnímu životu, se třeba v Číně opatření zpřísňují.

Od pondělí je totiž pro okolní svět uzavřena Šanghaj. V Číně totiž začala epidemie opět sílit, proto došlo k dvoufázovému lockdownu města. Nejprve byla uzavřena východní část, ode dneška má být uzavřena ta západní. Agentura Reuters však informovala, že v některých východních čtvrtích lockdown trvá.

Lockdown má v Šanghaji podobu totální uzavírky a omezení pohybu obyvatelstva. Jsou zavřené obchody, restaurace, dokonce i firmy. Nefunguje ani veřejná doprava, lidé by se měli pohybovat pouze ve svém domově.

Dle agentury Reuters skutečně zavedený lockdown omezil šíření nákazy a lidí s příznaky nemoci covid-19 v minulých dnech ubylo. I přesto minimálně do příštího týdne uzavírka města potrvá.

Zdroj: Česká televize, Státní zdravotní ústav, Ministerstvo zdravotnictví ČR

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články