Čína kvůli covidu uzavírá Šanghaj. Z důvodu testování bude mnohamilionové město odříznuto od světa na několik dní

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
cina covid
Zdroj: Shutterstock

U nás se sice situace mírně zlepšila, i tak se ale vláda i lékaři stále koronaviru obávají a je velmi pravděpodobné, že se budou postupně rozvolněná pravidla opět zpřísňovat. Fakt, že se v České republice covidová situace zlepšila, navíc nemění nic na tom, že ve světě se s ní mnohé země stále potýkají ve velkém.

Čína kvůli testování na koronavirus bude muset podle ČTK uzavřít Šanghaj. Tamní úřady kvůli provádění testů zcela uzavřou možnost cestovat z města i do něj. Podle zahraničních agentur se bude první uzavírka týkat převážně oblasti východně od řeky Chuang-pchu.

Ta bude zavřena od 28. března do 1. dubna. Druhá polovina Šanghaje pak bude uzavřena od 1. dubna do 5. dubna. V místech, kde se bude testovat, nebudou fungovat taxislužby ani veřejná doprava. Zaměstnanci budou muset pracovat z domova a provoz firem bude zcela pozastaven.

Nízké počty, přísná Čína

Čína se s novou vlnou koronaviru potýká asi měsíc. V sobotu nahlásilo město podle webu TV Nova 2 676 nově nakažených. To je na více než 26 milionů obyvatel poměrně nízké číslo, na druhou stranu jde ale o nárůst o 18 procent oproti předchozímu týdnu.

V porovnání s jinými místy ve světě se zdá, že jde o maličkost, Čína se ale snaží velmi přísně koronavirus úplně zastavit, a proto se rozhodla pro velmi radikální řešení. Lockdowny ve velkých městech jsou znakem nulové tolerance k nemoci. V minulosti byl takto uzavřen například i Šen-čen.

USA a mnoho evropských států se naučilo s covidem žít bez nějakých větších omezování a v poslední době se snaží země spíše rozvolňovat. V Číně je ale systém nastaven úplně jinak. Už na začátku tohoto měsíce Šanghaj uzavřela všechny školy a pozastavila autobusové linky.

Právě z Číny

Důvodem, proč země tak zarytě a tvrdě s koronavirem bojuje, může být i fakt, že právě z Číny se v roce 2020 koronavirus rozšířil do světa. Jenomže lidé v zemi jsou kvůli pandemickým pravidlům často nuceni žít i v poměrně nelidských podmínkách.

Na sociálních sítích se podle webu iDNES objevují i záběry z takzvaných karanténních táborů, kam země posílá obyvatele uzavřených čínských měst. Lidé si zde stěžují na podmínky, špatné jídlo a prakticky nulové možnosti v mnoha směrech. Navíc není jasné, zda lockdowny nějak pomohou.

Čína se bojí i toho, že by se v zemi mohlo koronavirus podařit vymýtit, vrátit by se ale mohl s cestujícími z evropských zemí či z USA. Jak bude řešit vedení země tyto obavy, to doposud není jasné. Zatímco u nás se ale stává covid čím dál více součástí běžného života, Čína se s ním smířit nehodlá.

Zdroj: ČTK, TV Nova, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články