Počty nakažených covidem dál klesají. Někteří odborníci optimismus mírní

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Koronavirus Covid
Zdroj: Shutterstock

Počet lidí nakažených koronavirem v České republice i nadále klesá. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Reprodukční číslo se i nadále drží pod číslem 1, což také značí zpomalování epidemie. Podle odborníků bychom ale měli být i nadále opatrní.

Už je to přes dva roky, co u nás byly zaznamenány první případy výskytu onemocnění covid-19. Od té doby se nakazilo přes tři milióny sedm set tisíc lidí. Přičemž v souvislosti s nákazou koronavirem zemřelo už 39 541 lidí.

Méně nakažených a číslo R pod 1

Aktuální čísla vypadají optimističtěji než ta, která na svých stránkách zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví minulý týden. Podle nejnovějších dat se v sobotu potvrdila nákaza u 3 518 testovaných lidí, před týdnem to bylo o 1 270 pozitivních více.

Laboratoře rovněž provedly i méně PCR a antigenních testů. Minulou sobotu to bylo 13 995 PCR a 2 268 testů antigenních, tuto sobotu to bylo 10 422 a 1 894.

Epidemiologická situace je už tradičně nejhorší v Praze a nejlepší v Karlovarském kraji. Na podobných hodnotách se i nadále drží reprodukční číslo. To označuje počet lidí, které dále nakazí jeden nemocný člověk. Momentálně je na hodnotě 0,93.

Situace se lepší i v nemocnicích

Dobrou zprávou také je, že i nadále postupně klesá počet lidí, kteří jsou kvůli nákaze koronavirem hospitalizováni v nemocnicích. Podle aktuálních dat ministerstva je to 1677, což je asi o 400 méně, než tomu bylo minulý týden. Na intenzivních jednotkách leží zhruba 170 pacientů.

Za sobotu zemřelo osm lidí v souvislosti s nákazou koronavirem, což je nejméně od 20. 10. 2021. Podle zveřejněných dat tedy epidemie zmírňuje, a to i navzdory tomu, že byla zrušena řada koronavirových opatření, například nošení roušek ve vnitřních prostorách většiny budov.

Odborníci varují před omikronem

Podle některých odborníků bychom měli být i nadále opatrní a neusnout takzvaně „na vavřínech“. V zahraničí se totiž objevuje další, tentokrát omikronová vlna. Tato varianta má sice mírnější průběh, ale je mnohem nakažlivější než ty předešlé.

Jak jsme psali zde, varoval před ní i prezident České lékařské komory Milan Kubka. Podle něj se lidé chovají velmi nezodpovědně. Stejně jako vláda, která podle jeho názoru příliš brzy zrušila většinu protikoronavirových opatření.

Zdroj: ČT24, Ministerstvo zdravotnictví, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články