Milan Kubek: Čeká nás další omikronová vlna. Je to vaše nezodpovědnost, neshazujte to na Ukrajince

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milan kubek
Zdroj: Profimedia

Ještě před pár týdny byl hlavním tématem v médiích koronavirus, dnes je to válka na Ukrajině. To, že vymizela pandemie z hlavních stránek novin, ale neznamená, že vymizela ze světa. Podle odborníků hrozí opět nová vlna i u nás v Čechách. A to konkrétně vlna varianty omikron, která je sice mírnější, ale o to nakažlivější.

Rozvolnění pandemických zákonů dalo lidem naději, pro mnohé je ale především velkou úlevou, že například v obchodě již nemusí nosit roušky. Řada osob si je ale i přesto nechává.

„Zase tolik mě to neomezuje, když už jdu do obchodu, tak si roušku nasadím, i když nemusím. Pro jistotu,“ říká pro Přehledně24 pan Mirek z Prahy.

Jenomže velká část obyvatel České republiky na to má jiný názor. Když nemusí, tak to nedělají. A opatrnosti ubývá podle odborníků i v dalších ohledech.

Lidé nedodržují odstupy, čím dál méně používají desinfekční prostředky v obchodech a veřejných prostorách. Neopatrnost podle lékařů povede k další vlně covidu.

Ukrajinci za to nemohou

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je nová vlna koronaviru způsobená nezodpovědností, nikoli Ukrajinci, jak si mnoho lidí myslí. Do Čech totiž stále proudí tisíce utečenců a mnoho lidí má za to, že právě oni mohou covid přivézt.

To ale údajně není pravda, jak píše server iDNES. V sobotu přibylo v Česku 4 784 potvrzených případů covidu. To je zhruba o 350 více než před týdnem.

Stoupající čísla naznačují, že rozvolnění pravidel možná bylo trochu unáhlené, málokdo si to ale odmítá přiznat.

„Covid neskončil, jen očkování. Uvidíme, co bude na podzim,“ prohlásil Kubek ve vysílání CNN Prima NEWS. V Česku sice podle jeho slov počty nakažených prozatím rostou, nicméně jen velmi pomalu.

Například v Německu prý po rozvolnění pandemických zákonů poskočila čísla nahoru mnohem výrazněji.

Cifry stoupají i jinde

Kubek upozorňuje, že ačkoli u nás je situace zatím pod kontrolou, je jasné, že nějaká další, i když třeba menší vlna, dorazí.

„Máme zde rozjíždějící se sekundární omikronovou vlnu, kterou jsme si způsobili sami svou nezodpovědností a nedodržováním opatření, která vláda předčasně zrušila,“ zdůraznil.

V řadě zemí EU se navíc situace zhoršuje a dá se tak očekávat, že bude obdobný scénář čekat i nás, na druhou stranu ale nechtějí odborníci zbytečně strašit. Důležité podle nich je uvědomit si, že si za komplikace můžeme sami a není úplně fér shazovat vinu na Ukrajince.

Přistěhovalci jsou v mnoha ohledech terčem trestných činů a vláda se snaží i v tomto ohledu něco udělat. Řada lidí se sice snaží pomáhat, mnoho jedinců ale vidí v uprchlících nebezpečí a informace o nové vlně covidu jsou pro některé z nich jen důvodem k tomu se Ukrajinců o něco více obávat.

Oni ale podle odborníků rozhodně s šířením nemoci nijak nesouvisejí.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články